Borsada tepki yükselişi ne zaman olacak?

piyasa yorumu
Paylaş
 

Piyasa Beklentimiz
Avrupa ve ABD piyasalarındaki iyimserlik sürerken, Fed öncesinde gelişen ülke borsalarında satışlar hakim. BİST100 endeksi ise gelişen ülke borsalarından negatif ayrışıyor. Kuzey Irak gerginliğinin etkisini şimdilik sert fiyatlıyoruz. Bu fiyatlamanın Fed toplantısına da denk geliyor oluşu temkinli bir duruş sergilememize neden oluyor. Satışın borsalar cephesinde aşırı olduğunun altını çizelim. Yabancı çıkışının göze çarptığı hisse senetleri de var. Bununla birlikte kurdaki hareket de benzer şekilde bir görüntü öne çıkarıyor. 3,5250 – 3,5430 üzerine aşılmadığı sürece sert bir  yükseliş beklentisine girmeyebilir piyasa. Faizlerde ise önemli hareketler yok. Jeopolitik gelişmeleri daha çok kur ve hisse senetlerinde takip ettik.

Bugün Fed kararı var. Bu nedenle tepki alımları gelse de piyasa Fed kararını almadan yeni bir yükseliş trendi başlatmaktan uzak durabilir. ABD piyasalarını yatay kapattık, Asya piyasaları da sakin olmakla birlikte içeride pozitif bir açılış yapabiliriz. Pozitif açılış beklentimiz bu akşamki haber akışına da bağlı olacaktır.

BİST100 Teknik Analiz 
Teknik olarak hala satışta kalınsa da 104.900 üzerindeki kapanış bir tepki alımı için alan oluşturabilir. Bu nedenle bir miktar kar alındığını görmekteyiz. Piyasanın ana kağıtları ana desteklerine kadar geriledi. Tepki alımında hisse bazlı hareketlere de dikkat edilmeli. 106.150 ise ana direnç olarak öne çıkmakta.

Dirençler: 105.650 / 106.150 / 106.700

Destekler: 104.900 / 103.900 / 103.000

VİOP30 Teknik Analiz


Öncelikle 131.600 desteği altında kaldığımız sürece yeni bir alım sinyaline geçilmesi zor. 136.000’den başlayan sat sinyali ise hala korunuyor. Endeksteki kısmi tutunmaya karşın, vadeli kontrat Ağustos ortasından sonraki en düşük seviyesinde. 129.800 – 131.100 bölgesini ana destek olarak izlemekteyiz.

Dirençler: 130.950 / 131.600 / 132.550

Destekler: 129.800 / 129.050 / 128.300

USDTRY Teknik Analiz (Ekim Vade)

Ekim vadeli kontratta 3,5490 direncine kadar yükseliş izledik. İkinci atakta bu zirvenin kırılmaması bir zirve formasyonu hazırlığı sinyali veriyor. Geri çekilmede 3,5220 ana destek olarak öne çıkarken, bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda 3,5060 ana destek olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3,5220 / 3,5360 / 3,5490

Destekler: 3,5060 / 3,4880 / 3,4720

Gelişen Piyasalar ve Türkiye 
Gelişen piyasalardan negatif ayrıştığımız bir haftadayız. Şok diyebileceğimiz hareketi Türkiye çevresinde artan jeopolitik gelişmelere bağlamaktayız. Kuzey Irak’taki seçim süreci TL varlıklarını da olumsuz etkilemeye devam edebilir. Gelişen ülke MSCI’da ise yeni zirveler görüyoruz. Yıl başını baz aldığımızda primli kalmaya devam etsek de gelişen ülke endeksiyle aramızdaki makas kapanma yolunda.

S&P500 ve ABD Tahvil Piyasası 
ABD’de 10 yıllık tahvil faizi 2,20 üzerine yerleşmeyi başardı. Bunun Dolar pozitif bir gelişme olarak izlemekteyiz. Aşırı bir yükseliş borsalar cephesine de zarar verebilir. Şimdilik bu yükselişi, geçen hafta yükselen enflasyonla birlikte takip ediyoruz. Yarın Fed toplantısı var ve kritik bir gün izleyeceğiz. Borsalar cephesi ise iyimser havasını koruyor.

Vahap Taştan

Araştırma Uzmanı

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş

Gelen Aramalar:borsa gurmesi

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.