Haftalık Piyasa Analizi 18-22 Eylül 2017

piyasalar borsa haberleri
Paylaş
 

Bu Hafta, Gözler FED’in Eylül Ayı Toplantısında…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, hafta genelinde ABD’de açıklanan verilerin birçoğu beklentileri karşılamazken enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması dolar fiyatlamalarına olumlu yansımaları görüldü. İngiltere Merkez Bankası Eylül ayı toplantısı sonrasında faiz oranı ve varlık alım programı tutarında değişikliğe gitmedi. BoE Eylül ayı toplantı tutanaklarında enflasyon vurgusu yapılırken üyelerin ilerleyen dönemde parasal teşviklerin sıkılaştırılabileceğini tartıştıkları yönündeki ifadeler sonrasında Sterlin’de değer kazanımlarının yaşandığı görüldü.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK tarafından açıklanan GSYİH verisi 2.çeyrekte yüzde 5,1 oranında artış gösterdi. TCMB Eylül ayı toplantısı sonrasında faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini açıkladı. TÜİK tarafında açıklanan İşsizlik oranı 2017 yılı Haziran ayında yüzde 10,2 olarak gerçekleşti. Kurun, hafta içerisinde 3,4775 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. BİST-100 Endeksi hafta içerisinde, 109.865 seviyelerine kadar yükseldiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin herhangi bir faiz değişikliğine gitmeyerek sıkı para politikası duruşunu sürdürmesi TL varlıklarını pozitif yönde desteklemişti. Ayrıca ABD tarafında açıklanan verilerin negatif seyri de Dolar’ı değer kaybına uğrattı. Bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı ve Fed Başkanı Yellen’ın yapacağı açıklamalar önemle takip edilecek. Haftaya yükseliş isteği ile başlayan Dolar nedeniyle kurda 3,45 seviyesinin geçildiğini görüyoruz. Bu yükselişin devam etmesi halinde 3,50 direncinin ilk olarak aşılması gerekiyor.

EURTRY

Haftaya kazançların bir miktar geri verildiğini gördüğümüz Türk Lirası varlıkları paritede yükseliş hareketinin yaşanmasına neden oldu. 4,12 seviyesine dek yükselen paritede 4,1465 direnci aşılırsa tekrardan alımların hız kazandığını görebiliriz. Euro varlıklarında Dolar baskısının yakından hissediliyor oluşu bu yükselişi bir miktar baskılamakta. Aşağıda bu baskının artması durumunda 4,0850 desteği test edilmek istenebilir.

EURUSD

Haftaya bir miktar zayıf başlayan paritede Dolar’ın yaratmış olduğu baskı hissediliyor. Geçtiğimiz hafta olumsuz gelen ABD verileri ile değer kaybeden Dolar’ın bu haftaya toparlanma çabası ile başladığını görüyoruz. Ayrıca bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı paritede tansiyonu arttırabilir. Geri çekilmelerin hız kazanması halinde yükseliş kanalı bozularak paritenin 1,1840 desteğini test etmesine yol açabilir. Yukarıda ise 1,21 direnci güncelliğini korumakta.

XAUUSD


K.Kore’ye yönelik endişelerin azalması ve piyasalarda risk iştahında yaşanan artış sonrasında ons altının haftanın ilk işlem gününde, 1312 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan artış ons altında geri çekilmeleri destekler nitelikte. Bu hafta içerisinde, FED’in Eylül ayı toplantısı sonrasında açıklayacağı faiz oranı kararı ve bilanço normalleşme sürecine yönelik yapılabilecek açıklamalar yakından takip edilecek. Teknik olarak, ons altının psikolojik seviyesi olan 1320 seviyesinin altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1305, 1297 ve 1288 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Yükselişlerde, 1325, 1336 ve 1344 direnç seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

İngiltere Merkez Bankası toplantısı sonrası kazançların genişlediğini gördüğümüz Sterlin varlıkları paritedeki alımların hız kazanmasına neden oldu. Haftaya yükseliş hareketi ile başlayan Dolar varlıkları paritedeki yükselişleri baskılasa da 1,3485 seviyesi üzerindeki görünümün korunması düşüşlerin sınırlı kalmasına yol açabilir. Diğer taraftan paritenin 1,3715 direncini geçmesi yeni bir alım potansiyelinin başlamasına neden olabilir.

USDJPY

Küresel risk iştahında meydana gelen artışla haftaya oldukça zayıf başlayan Yen para birimi paritede alımları beraberinde getirdi. Ayrıca Dolar’da haftanın son işlem gününde meydana gelen zayıflığın bu hafta itibariyle yerini yükselişe bırakması paritedeki yükselişleri destekliyor. Bu hareketin devamında 112,00-112,80 direnç bölgesi paritenin seyri açısından oldukça önemli. Aşağıda ise 111,00 desteği ise önemli bir geçiş noktası olarak güncelliğini korumakta.

HAM PETROL

Geçtiğimiz hafta, ABD’de API ve EIA tarafından açıklanan haftalık ham petrol stoklarında yaşanan artış ham petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturduğu görüldü. ABD’de Harvey ve Irma kasırgalarının etkilerinin hafiflemesi sonrasında moral bulan ham petrolün fiyatlamalarda 50,49 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Bu hafta içerisinde, API ve EIA tarafından açıklanacak olan ham petrol stokları ve ABD petrol üretimi rakamları yakından takip edilecek. Teknik olarak, ham petrolün 50 haftalık hareketli ortalaması olan 49,30 eviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 50,80, 51,90 ve 53,00 direnç seviyeleri takip edilebilir. Düşüşlerin yaşanması durumunda 49,00, 48,48 ve 47,90 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Geçtiğimiz hafta, ABD’de açıklanan verilerin birçoğunun beklentilerinin altında kalması ve K.Kore ile artan jeopolitik riskler S&P 500 vadeli kontrat endeksinde fiyatlamalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülse de endeksin 2500 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Bu hafta içerisinde, FED’in Eylül ayı toplantısı sonrasında açıklayacağı faiz oranı kararı yakından takip edilecek. Ayrıca, FED’in bilanço normalleşmesi sürecine yönelik yapılabilecek açıklamalar endeks fiyatlamalarında etkili olabilir. Teknik olarak, endeksin ara destek seviyesi olan 2498 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2515, 2518 ve 2524 direnç seviyeleri takip edilebilir. Düşüşlerin yaşanması durumunda 2494, 2480 ve 2471 destek seviyeleri izlenebilir.

AHLATÇI YATIRIM MENKUL DEĞERLER

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.