İlk Ev Alırken Uygulanması Gereken Prosedürler

ev alırken
Paylaş
 

İlk Ev Alırken Uygulanması Gereken Prosedürler

Ev alırken yasal ev alım sürecibelediye ve tapu işlemlerinin yerine getirilmesi ile oluşmaktadır. Ev alımında yasal süreç, alacağınız ev için yaptığınız pazarlık ve ödeme şeklinin konuşulması ile başlamaktadır. Bu yasal sürecin başlaması ile birlikte sorun çıkmaması durumunda, 1 veya 2 gün içinde sona eren, ancak sorun çıkması durumunda çok uzun ve karışık süreçleri kapsayabilmektedir. Ev alırken sorunsuz bir süreç geçirseniz bile, yasalara uygun olmadan işlme yapılmış ise, ilerleyen zamanlarda mutlaka bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ev alırken mutlaka yasal prosedüre göre hareket edilmeli ve işlemler sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Belirlediğiniz evi satın alırken yapmanız gereken ilk şey, belediyeden evin bağlı olduğu rayiç bedelini belirlemektir. Rayiç bedel, belediyenin belirlemiş olduğu mahallenin metrekare cinsinde en alt limitten fazla olması şartıyla, evin satın alınabilme bedelini belediyeye bildirerek, belediyeninde bu bildirimi resmileştirdiği bedeldir. Bu işlem yapılması kolay bir işlem olamakla birlikte, bedelin yanlış olarak beyan edilmesi halinde ağır ceza ve vergi yüküne maruz kalmak zorunda olan bir süreci başlatabilmektedir. Rayiç bedeli belirlendikten sonra alacak ve satacak kişiler ayrı olarak %2 tapu harcını anlaşmalı oldukları bankaya tapu döner sermaye bedeli ile yatırmak durumundadır. Tüm harçları ödedikten sonra ise gerekli olan evraklarınızla tapuya başvuruda bulunmanız gerekmektedir.


İlk Ev Alırken Uygulanması Gereken Prosedürler

Tapuda İstenen Gerekli Evraklar

  1. Kimliğinizin aslı ve 1 adet fotokopisi
  2. Vesikalık fotoğraf. (Satıcı için 1 adet, Alıcı için 2 adet.)
  3. Tapunun aslı ve fotokopisi
  4. Evin borcu olmadığını gösteren yazı
  5. Eğer kredi alınacaksa bankanın ipotek evrakları

Tüm evraklarınızı tapuya teslim ettikten sonra, yoğunluk durumuna göre aynı gün içerisinde işleminizi gerçekleştirebilip, aksi takdirde randevu alarak yaklaşık iki gün içinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Alacağınız evin yasal olarak birden fazla sahibi var ise, tapuya bizzat gelmeleri gerekir. Gelememeleri durumunda ise vekalet vermeleri gerekmektedir. Aksi durumda evi satan kişi yalnızca kendi payına düşen kısmı satabilmektedir. Ayrıca alacağınız evin üzerinde ipotek var ise; alıcı kişinin ipoteği kabul etmesi şartıyla ipotekli olarak evc satışı da yapılabilmektedir. İpotekli bir konutu satın almak ise, kendi içinde bazı riskler taşımaktadır. Çünkü üzerinde ipotek olan bir konutu satın alan kişi, ipoteğe yapılan borcu da kabul etmiş sayılmaktadır. Bu nedenle de tapu daireleri, konutun üzerinde herhangi bir ipotek olduğunda, satın alan kişiye yazılı ve sözlü bir uyarıda bulunmaktadır. Bunu kabul eden alıcının, daha sonradan ipoteğe itiraz etmesi hukuki açıdan bir önem arz etmemektedir. Bu nedenlerden dolayı, ipotekli bir konutu alacağınız zaman, ipotek sahibi olan kişi ile ipoteğin tüm şartlarını açık ve yazılı beyan olacak bir şeklinde noter huzurunda yapmanız gerekmektedir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.