Kira Kredisi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Kira Kredisi Nedir
Paylaş
 

Kira Kredisi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Yurt dışında başarıyla uygulanan kira kredisi sistemi, ülkemizde de uygulanmaktadır. Bu yeni kredi türü, ev sahibi ve kiracılara alternatif imkanlar sunmaktadır. Kredi alan kiracılar, yıllık kira bedelini bankaya ödemektedir. Kiracının işsizlik benzeri olumsuz durumla karşılaşması durumunda, banka tarafından kiranın yüzde 80’i ödenmektedir. Kira kredisinin kullanılması için ev sahibi ve kiracının anlaşma yapması gerekmektedir. Kira kredisi, ev sahibinin yıllık kirayı peşin alması sebebiyle oldukça avantajlıdır.

Ev sahibi kirasını peşin alırken, kiracı da yüzde 15 civarı bir kar elde etmektedir. Ayrıca kiracı olası parasızlık durumlarına karşı kendini de garanti altına almış oluyor. ABD ve daha pek çok ülkelerde uygulanan sistemin Türkiye’de kısa sürede tüm bankalarda uygulanması bekleniyor. Şimdilik yalnızca bazı bankalar kira kredisi vermektedir. Krediye başvurmak için kat mülkiyeti, nüfus cüzdanı, gelir belgesi evraklarının hazırlanması gerekmektedir.


Kira Kredisi Nedir

Kira Kredisi Taraflar İçin Avantajlı Mı?

Kira kredisi hem kiracı, hem de ev sahipleri için avantajlar sağlamaktadır. Ev sahibi kirayı peşin aldığı için ödemelerin gecikmesi riskini ortadan kaldırıyor. “Kiracı kirayı ödeyebilecek mi, ödemeyecek mi?” soruları ev sahiplerinin aklını meşgul etmek zorunda kalmıyor. Zaten ev sahiplerinin en büyük sıkıntısı, zamanında ödenmeyen kiralardır. Bu nedenle kira kredisi onlar için oldukça avantajlı bir uygulamadır. Kiracılar açısından bakıldığında da avantajlar bulunmaktadır. Kiracı da aynı şekilde bir yıl boyunca oturduğu evi yani kendini garanti altına almış olacaktır.

Ev sahipleriyle muhatap olmak istemeyen kiracıların tek muhattabı bankalar oluyor. Ayrıca ev sahibine peşin ödeme yapılacağı için pazarlık imkanı doğuyor. Kiracılar yıllık toplam kira üzerinden pazarlık yaparak önemli indirimler elde edebiliyor. Ayrıca kiracıya işsizlik, sakatlık benzeri durumlar için güvence sağlanıyor.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.