Günümüzün Yatırım Aracı Altın

altın
Paylaş
 

Altın,Türk toplumunda çok önemli olan bir mücevher,yatırım aracı ve aksesuardır.Düğün,çocuk doğumu ve bunun gibi önemli günlerde altın hediye edilir.Artık altın daha çok yatırım amacı olarak kullanılmaktadır bunun nedeni ise sürekli altın fiyatlarının değişmesidir.

Toplumumuzda genellikle altın yatırımı yastık altlarında oluyor ya da evde bir köşelere saklanıyor.İnsanlar ellerine geçen parayı harcamamak için genelde paralarını altına yatırıyor ufak da olsa kar etmeye çalışıyor ve düğün gibi özel günlerde hediye olarak götürmek için hazırda bekletiyor.Küçük yatırımcılar için kolay bir yöntem olan altın insanlara zor zamanlarda,acil durumlarda bozdurup ihtiyaçlarını karşılamaya da yardım eder.

altın hesabıBir çok Türk insanı altınını yastık altı gibi kuytu köşelerde biriktirse de artık bankalar da bu duruma bir el atarak altın fonları gibi şeyler oluşturmaya başladı ve bu küçük yatırımcılarında işine geldi.Bankalar çeşitli kampanyalar ile altınların çalınma ihtimalini ortadan kaldırırken aynı zamanda kampanyalar,promosyonlar ile yatırımcıyı cezbederek bankalarında yatırım yapmalarını sağlamaktadır.Bankalar sağladıkları şartlar ile bazen dar gelirli yatırımcıya destek olarak evde tutulmasının önüne geçmiştir. Uzun vadede en garantili yatırım aracı olarakta kullanabiliriz.


BANKALARDAKİ ALTIN HESABI UYGULAMASI

Bankada altın hesabı açan yatırımcılar yatırdıkları altın miktarına göre faiz geliri elde edebilmektedir.Bankalar bu uygulama ile yatırımcının da el sürmeden gelir elde etmesini sağlamaktadır.Aynı zamanda altının güvenliğinide sağlıyor.

Ancak bu uygulamanın iyi yanları olduğu gibi kötü yanlarıda var.Örneğin bankaya yatırdığınız altınınızı anında hesabınızdan çekemiyorsunuz çekseniz bile bir çok banka alış-satış fiyatı arasında çok fazla farklar ödetiyor.Gerektiğinde acil bir işiniz çıktığında bankalar günün her saati açık olmadığı için altınınızı alamıyorsunuz ya da bozduramıyorsunuz.Bir başka sorun ise altın kurunda anlık değişimler olduğu için altın bozdurma gibi bir gereksinim olabiliyor.Anında bozdursak bile normalde kar edeceğimiz yere zarara giriyoruz.Ani dalgalanmalarda bir şeyler yapmak isteyen yatırımcının bunlardan dolayı elleri kolları bağlı oluyor ve reaksiyon gösteremiyor.

Kısaca altın günümüzün en önemli ve en kolay yatırımı.Bankalarda bu tarz altın hesabı gibi bazı kampanyalar yaptıkça müşteriyi daha çok altına yönlendirerek hem kendinin hem de yatırımcının kazanmasını sağlıyor.

Etiketler:
altın altın hesabı

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.