Altına Yatırım Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

cumhuriyet altını
Paylaş
 

Altına yatırım yapmak toplumumuzun aktif olarak uyguladığı bir davranıştır. Anadolu’da standart insanların en fazla altına yatırım yaptığını görüyoruz ve bu yıllardır değişmeyen bir durumdur. İnsanımızın altını bir tasarruf ürünü olarak görmesinin altında elbette yıllar içinde oluşmuş bir kültürün etkisi vardır. Altın demenin aynı zamanda para demek olduğunu kavramış olan Türk halkı çok eski yıllardan beri altın saklama, altın biriktirme davranışı gösterir. Peki, ne tip altın alınıp saklanmalı, ya da hangi çeşit altına yatırım yapılmalıdır? Bu sorunun cevabını merak edenler için aşağıda açıkladık.

altına yatırım

Altına Yatırım Yaparken Dikkat Edilecek Husus

Altın sonuç olarak geri satılarak paraya çevrilmesi için yatırım yapılan bir metadır. Fakat altın doğadan çıktığı gibi satışa sunulan bir ürün olmadığından üzerinde bir işlem gereken doğal madendir ve bu işleme kuyumculuk tabiriyle işçilik denir. Bir altın üzerinde işçilik ne kadar çok ise altını alırken o derece işçilik bedeli ödenir ve bu da aynı zamanda geri satıldığında yani bozdurulduğunda işçilik bedelinin fiyattan düşülmesini beraberinde getirir. Düşen bu işçilik bedeli doğrudan zarar hanesine yazılır. Bu nedenle yatırım amaçlı altın ile fantezi özelliği olan altınları birbirinden iyi ayırmak gerekir. Fantezi amaçlı ve daha çok takı amaçlı üretilen altınlar asla bir yatırım metası olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü Böyle bir ürünü aldığınızda üzerindeki işçilik ve ürünü satan kuyumcunun karı hesap edildiğinde aşağı yukarı geri satıldığında %50 ile %60 arasında bir kayıp söz konusudur. Yani 1000 lira değerinde bir bileklik ya da kolye alındığında bu ürünü geri sattığınızda size ödenecek rakam en fazla 60 liradır. Yani ortada 40 lira gibi çok ciddi bir kayıp durumu vardır. Bu nedenle asla takı amaçlı kullanılacak ürünlere yönelmemek gerekir.


Yatırım Yapılacak Altın Çeşitleri Nelerdir?

22 ayar üzerinde az işçilik olan bilezikler (ikili burma, üçlü burma, baklava dilim gibi az işçiliği olan bilezikler)

Ata lira, Cumhuriyet altını

22 ayar ya da 24 ayar külçe altın

Yukarıdaki altınlar yatırım amaçlı ürünlerdir. Üzerlerinde son derece az işçilik vardır ve alınıp 2 yıl kadar saklandığında asla kayıp söz konusu değildir ve altının artan gram değeri oranında kazanç sağlar.

14 ayar ya da 18 ayar gibi altınlar asla yatırım amaçlı alınmazlar ve zaten bu ayarlı altınlardan yatırımlık ürün üretilmez. Yani 14 ya da 18 ayar külçe altın yoktur. Bu tip ayarlı altınlar yüzük, bileklik, kolye, set takı gibi fantezi ürünler yapımında kullanılır ve bu tip ürünler yapılırken yüksek oranda işçilik bedeli oluşmaktadır. Yukarıda da verdiğimiz örnekte olduğu gibi bir kolye ya da bileklik aldığınızda üzerinde %30 ile % 40 arasında bir işçilik bedeli vardır. Bu tarz ürünlerden işte bu sebepten yatırım amaçlı uzak durulmalıdır.

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi her altın yatırımlık altın değildir. İşçiliği az 22 ve 24 ayar altınlar yatırım yapılması gereken altınlardır. Uzmanların söylediğine göre yatırım amaçlı alınan altınlar 3 yıl kadar bekletildikten sonra yatırımcıya kazanç getirmektedir ve en az 3 yıl bekletilmesi gerektiği söylenmektedir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.