Aracı Kurumlar Nasıl Seçilmelidir?

aracı kurum nasıl seçilir
Paylaş
 

Aracı Kurumlar Nasıl Seçilmelidir? Öncelikle aracı kurumun ne olduğu hakkında biraz bilgi vermek gerekiyor. Aracı kurum: yapılacak her faaliyet için öngörülen kuruldan yetki belgesini alarak, başta menkul kıymet alım satımı olmak üzere ücret karşılığında yatırım danışmanlığı, satış işlemleri ya da kredili menkul kıymet gibi her türlü aracılık işlemlerini yapan kurum ya da kişidir. Aracı kurumlar genel anlamda bir irtibat ofisi ya da şube gibi yerler açabilir, bankalar ile birlikte acente sözleşmesi yaparak banka şubelerini de kullanabiliyor.

aracı kurumlar nasıl seçilmeliGizlilikleri Ortadan Kaldırın, Tüm Bilgileri Öğrenin


Bir yatırımcı yatırımları adına aracı kurumlar ile çalışmak istiyor ise çok dikkatli olması gerekiyor. Öncelikle bir şubeye ya da banka acentesine başvuru yapıldıysa mutlaka o acentenin ya da şubenin hangi aracı kurum ile çalıştığı öğrenilmesi gerekiyor. Özellikle de sermaye piyasasında faaliyet gösteren aracı kurumlar ile ilgili tüm bilgiler Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği’nin web sitesinde yer alıyor.

Aracı Kurum İçin Ücretlendirme İşlemleri

Eğer bir aracı kurum ile çalışıyorsanız yapmış olduğunuz işlemlerde aracı kuruma da bir komisyon ödersiniz. Ancak hisse alım satım gibi tüm işlemlerde tahsil edilen tutar aracılık komisyonlarında sınır uygulamasına göre belirleniyor. Bu sınır uygulamalarını Sermaye Piyasası Kurulu’nun kararı ile müşteri ve kurum arasında serbest olarak bırakıldı. Bir yandan da tüm yatırım danışmanlığı ve portföy yönetimi gibi hizmetlerde de ayrıca bir ücretlendirme söz konusu olabiliyor.

Yapılan vadeli işlemler de aracı kurumlar nezaretinde yapılabiliyor. Yine Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen hizmetlere göre bu işlemlerden hizmet almak da mümkün. Tabi verilen tüm bu bilgiler bu kurul içerisinde ayrıntılı olarak veriliyor. Yatırımcıların bir aracı kurum ile çalışması ise uzmanlara göre oldukça faydalı.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.