BorsaCep
Bilinçli Market Alışverişlerine Dair Müthiş Öneriler
Sosyal Medyada Paylaş
30 Haziran 2017
BorsaCep

Bilinçli Market Alışverişlerine Dair Müthiş Öneriler

Market alışverişi çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde yapılan bir davranış şeklidir. Çoğu kez almak istediklerimizden çok daha fazlasını alarak marketlerden çıkmaktayız. Bunun saptanmış bir çok sebebi vardır. Ama tüm sebeplerin sonunda asıl sorun alışveriş yapanların yaşadığı zafiyettir. Yazımızın devamında marketlerde daha bilinçli alışveriş yapabilmenin tüyolarını bulabilirsiniz.

Market Alışverişlerinde Daha Az Para Harcamak İçin Öneriler

Markete girdiğinizde asla büyük el arabası kullanmayın. Psikolojik olarak arabayı doldurma eğiliminde olacaksınız ve gereksiz ve fazla ürün alama eğiliminde olacaksınız.

Market alışverişlerinize mümkün olduğunca aç karnına gitmemeye çalışmalısınız. Aç karnına gidilen alışverişlerde gıda ürünlerine gereğinden fazla meyledildiği araştırmaların ortaya koyduğu net bir sonuçtur.

Marketlerin periyodik olarak sunduğu promosyon ürünlerine dikkat etmelisiniz. İhtiyacınız yoksa promosyon adı altında sözde ucuza satılan ürünleri satın almamalısınız. Promosyon ürünlerini ucuza aldığınızı zannediyor olsanız da aslında bedavaya alıyormuş hissini uyandıran bu pazarlama taktiğine kapılmamalısınız.

Hangi ürünü alacaksanız mutlaka ihtiyacınız kadarını almalısınız ve gereğinden fazlasını alışveriş sepetine atmamalısınız.


Markete gitmeden önce mümkün olduğunca alışveriş listesi hazırlamalı ve bu listeye sadık kalmalısınız ve listenin dışında başka ürün almamaya azami özen göstermelisiniz.

Son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri promosyon adı altında satmak tüm marketlerin genel prensibidir. Bu ürünleri gerekmedikçe tercih etmemelisiniz.

market alışverişiBelli miktar alışveriş yapmanız halinde bazı ürünlerin daha ucuza satılması gibi pazarlama taktiklerine uymamalısınız. Zaten belirlenen limitte alışveriş yaptığınız için aslında o ürünü ucuza almış olmadığınızı ve zaten o marketin o ürünü kendisi açısından olması gereken fiyattan sattığını bilmelisiniz. Bunun sizi daha fazla alışveriş yapmaya teşvik eden ve bir anlamda da zorlayan bir taktikten başka bir şey olmadığını bilmelisiniz.

Temizlik ürünleri gibi ürünleri satın alırken mümkün olduğunca büyük boylarını tercih etmelisiniz. Büyük boy alırken elbette küçük boya nazaran daha fazla para ödeyeceksiniz ama toplamda bakıldığında daha karlı bir alışveriş yapmış olacaksınız.

Küçük boy bir deterjana 5 lira verip bir ay sonra yeniden bir tane daha almaktansa aynı ürünün büyük boyunu 20 liraya alıp 5 aylık deterjan ihtiyacınızı karşılamış olur ve diğer taraftan da fazladan bir aylık deterjanı bedavaya getirmiş olursunuz.

Sebze meyve gibi ürünleri gereğinden fazla almamaya dikkat etmelisiniz. Fazla alınan ürünler her ne kadar dolapta saklansa dahi bozulmakta ve tazeliğini kaybetmektedir. Sonuç olarak aldığınız domates salatalık gibi sebzelerin bir kısmı henüz kullanılmadan çöpe atılmaktadır.

Yukarıda belirtilen detaylara dikkat etmeniz halinde düzenli bir market alışverişi yapmış olursunuz ve böylece cebinizden gereğinden fazla para çıkmamış olur. Bilinçli bir tüketici olmak ancak bilinçli bir alışverişten geçer. Neyi ne zaman ve hangi miktarda satın alma alışkanlığını edinmeniz halinde aile gelirinize hiçte azımsanmayacak bir oranda tasarruf sağlamış olursunuz.