Bitcoin Borsası

Bitcoin borsası
Paylaş
 

Bilindiği üzere Bitcoin borsaları günlük olarak farklı işlemler yapmaktadırlar.Bu yapılan işlemlerin çoğunluğu da blockhain’den bağımsız olarak gerçekleşmektedir.Bahsedilen hesaplar blockhainde gözükmez,kişisel hesaplardır.Bir Bitcoin borsasına belli bir miktar BTC yatırırsak bu işlem blockhainde resmi olarak Bitcoin transferi olduğu gözükür.Biz ne işlem yaparsak yapalım işlemler şahsi borsa hesabı içerisinde tutulacak ve blockhain’de gözükmeyecektir.Borsa yatırdığımız BTC tutarını blockhain’de kullanabilmekte.Yatırdığımız BTC artık bize ait olmaktan çıkıyor ve BTC’ler borsanın kontrolü altına giriyor.Bitcoinlerimizi yatırdığımız borsa güvenilir bir borsa ise Bitcoinlerimizi kullanmaz ve saklar.

 

bitcoin borsası

 

BORSANIN BTC KULLANMASI DURUMU


Biz borsa üzerinden her türlü işlemimize devam ederken borsa Bitcoinlerimizi kullanabilir.Bu kullanmaları halinde hesabı iki katına çıkartır yani sizin yatırdığınız kadar gerçek ve aynı tutarda sanal BTC bulunur.Ancak bu çok zor bir ihtimal olmakla beraber mümkündür.Borsa müşterileri BTC çekimi talep ettiğinde onların isteklerini karşılayabilmek için elinde belli bir Bitcoin bulundurur.Bu sistem bankaların yaptığı sistemle birebir aynı özellikleri taşımaktadır.Ancak Bitcoin borsalarında ne kadar rezerv edeceğeğine dair belli bir oran bulunmadığından nasıl kullanacağını ve ne kadar rezerv edeceğini bağımsız bir şekilde karar vermektedir.Sizin borsa sahipleri iyi niyetlilerse yatırılan tüm Bitcoinleri müşterileri geri istediğinde anında verebilmek için ellerinde bulundururlar.Şöyle bir durum var ki Bitcoin işlemlerinin çoğu blockhain’de görülmeyen şahsi hesaplar üzerinden yapılmakta bundan dolayı hiç kimse bu borsanın kısmi rezerv politikasını kullanıp kullanmadığını bilmemektedir.

Şu anda borsada nasıl para katlandığı ve kısmi rezerv politikası hakkında pek bir şey bilinmemekte.Borsalar da böyle işlemleri yaptıklarını kabul etmiyorlar.Bu borsa işleri ne kadar makul gözükse de açık bir şekilde yapılmadığı için işin içinde tam olarak ne olduğunu bilememekteyiz.Bu nedenle borsalar işlerini açık ve güvenilir bir şekilde yapana dek borsaları kullanmak sorun olabilir.Bitcoin teknolojisinde paranızdan kendiniz sorumlu olabileceğiniz için 3.kişileri araya sokup harcadığınız emekleri riske atmanın pek bir anlamı yok.Borsalar para katlama gücünden yararlanıp en ucuz tarifeden alıp yüksek fiyattan satmaktadırlar.Bu gibi sistemler Bitcoin için çok tehlikelidir.Bu yüzden Bitcoin borsaları hakkında daha çok farkındalık kazanmalı ve insanları bilgilendirerek yatırımlarını ona göre yapmalarına yardımcı olmalıyız.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.