Bitcoin Nedir?

bitcoin nedir
Paylaş
 

Dünyada herhangi bir merkeze bağlı olmayan ilk dijital para birminin adı Bitcoin’dir.Bitcoin 2008 yılında Japon Satoshi Nakomoto tarafından ortaya çıkarılmıştır.Ancak bu kişinin kimliği gizli olduğu için gerçek adı ne veya bu bir grup tarafından mı yönetiliyor henüz bilinmemektedir.Bitcoin üretmek isteyen yatırımcılar son yıllarda bilgisayarlarının teknik donanımlarını ve özellikle ekran kartlarını geliştirerek madencilik yapıyor,Bitcoin üretiyor.Bitcoin madenciliği pek de avantajlı bir yatırım değil.Çünkü günümüzde sadece Bitcoin üretmek için özel makinalar geliştirildi.Bunlara çiftlik adı verilen devasa üretim alanları kurulmuş oldu.Bu yüzden kişisel olarak evde ortalama bir bilgisayarla üretmek zorlaştığı aynı zamanda bilgisayarların elektrik harcayarak ek maliyet oluşturmaları da Bitcoin madenciliğinin karlı olmasını engelliyor.

bitcoin nedir

DİĞER YATIRIM ŞEKLİ CLOUD MİNİNG


Cloud mining sisteminde ise Bitcoin firmalarıyla yapacağınız süreli anlaşmalarla hiç uğraşmadan kazanabiliyorsunuz.Yani bu firmalara ortak olmuş gibi oluyorsunuz.Bu firmalara yaptığınız ödemeler sonucu 6 ay civarı bir sürede kar elde etmiş olabiliyorsunuz.Bu firmalar güvenilir olsa da son zamanlarda bazı firmaların batması biraz temkinli yaklaşılmasını sağlıyor.

KULLANIMI

Bitcoin almak ya da gödermek için bir sanal cüzdanınızın bulunması gerekiyor.Sanal cüzdan oluşturmak bazı sitelerde mümkün ve miktar sınırlaması da bulunmamakta.Yani istenildiği kadar sanal cüzdan oluşturulabiliyor.Sanal cüzdanların aynı banka kartlarının IBAN noları gibi bir sayıları var ve bu rakamlarla transfer işlemi gerçekleşiyor.Bitcoini isterseniz dönüştürücülerle nakit paraya dönüştürebilir ya da bazı internet sayfalarında rahatça harcayabilirsiniz.Bitcoin bağımsız olduğu için yani bir merkeze bağlılık olmadığı için insanlar ne kadar çok Bitcoinle işlem yapar ne kadar çok Bitcoin kullanırsa o kadar da Bitcoinin değeri artmış olur.Bitcoin normal bir yatırım birimi olarak kullanılmakta aynı altın ,dolar,euro gibi para birimlerine yatırım yapılır gibi Bitcoine de artık oldukça yatırım yapılıyor.Bitcoinin gün içerisinde değeri ciddi şekilde değiştiği için kuru düşükken alan kişiler kısa sürede kar elde edebilmektedirler.Günümüzde yani 2017 Temmuzunda 1BTC 8880 TL civarı karşılığı vardır.

Bitcoinin tamamen bir dijital para birimi olması,banka tarafından basılmaması ve hesaplarınızın kontrol edilip el konulamaması nedeniyle uzmanlar tarafından hoş karşılansa da internet üzerinden olduğu için bazen siber saldırılara maruz kalabiliyor ve bu yatırımcıya kötü sonuçlar yaratıyor.Kısaca Bitcoin kullanmak ne kadar kolay ve zahmetsiz olsa da kullanırken dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalı.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.