Bono Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yatırım Yapılır?

bono nedir
Paylaş
 

Borsada güvenilir bir şekilde yatırım yapabilmek için en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi bonolardır. Diğer yatırım araçlarına göre bonolar daha az risk taşımaktadırlar. Genelde kısa vadeli yatırımlar için kullanılırlar. Bonoyu genel olarak tanımlayacak olursak vadesi 60 günden az olan 360 günü geçmeyen, çıkarılan kurum tarafından ödeme ve teminat amacıyla kullanılan menkul kıymetlerdir. Ekonomik nitelikleri itibariyle kredi aracı olan bir menkul kıymet niteliğinde olduğu için bonoların yerine senet kelimesi de kullanılmaktadır. Bono bir ödeme vaadi olarak da görülür ve vadeli işlemlerde kullanılan bir senet biçimidir.

bonoÇEŞİTLERİ:


Hazine Bonosu: Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından çıkarılırlar. Bir yıldan kısa vadeli Türk lirası veya döviz cinsinden devlet iç borçlanma senetleri olarak nitelendirilir. Hazine bonosu vade tarihine kadar elde tutulması ile anaparanın geri ödenmesi garantili hale gelir.

Altın, Gümüş ve Platin Bonoları: Kıymetli maden aracı kurumlarının belirli bir miktarda kıymetli maden cinsinden ihraç ettiği bonolar olarak adlandırılır. Bu bonolar, iskontolu ve iskontosuz olarak ayrılan menkul kıymetlerdir.
Banka Bonoları: Bankaların borçlu sıfatıyla düzenlediği bonolar olarak adlandırılır. Banka bonolarının vadesi, 60 günden az – 360 günden fazla olamaz. Tahsilli satılacak banka bonolarının vadesi ise 15 günden az – 360 günden fazla olamazlar.

Finansman Bonosu: İşletmelerin kısa süreli ihtiyaçlarını karşılamak üzere anonim ortaklık statüsünde olan büyük firmalar ve finans kuruluşları tarafından basılıp ihraç edilen borç senetleri olarak nitelendirilir.. ABD gibi kalkınmış ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Geri ödeme süreleri ise en fazla 9 ay olarak tanımlanır. Türkiye piyasalarına ise bu bono çeşidi 1986 yılında girmiştir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.