Borsa Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Kural!

hisse keşif
Paylaş
 

1. Borsa işine girmek öyle herkesin kolayca evet diyebileceği bir şey değildir. Başkalarının yapamazsın, başaramazsın veya senlik bir iş değil gibi söylemlerine kulakları kapatıp ilerlemek daha doğru olmaktadır. Çünkü kendisi borsa işine girmemiş ve emek harcamamış kişiler, uzaktan bakmayla kandırmaca bir şey olduğunu düşünürler ve sizleri de bu düşünce doğrultusunda yöneltmek isterler. Borsa işine girmeye karar veren kişilerin en başta bilmeleri gereken kuralımız, bu işte çok para kazanmak olduğu kadar hiç para kazanamamanında olabileceğinin olmalıdır. Yani alacağımız riskin bedelini sadece bizim ödememiz gerektiğidir.

2. Borsa işine yeni girmiş iseniz ilk başta çok ufak miktarda fiyatlar belirleyip işlemler yapmanızda fayda var. Çünkü yeni öğrenilmiş bir işte insan illa ki tecrübesiz olur ve kaybetme olasılığı oldukça fazladır. Burada önemli olan alım veya satım yaparken zamanlamanın ne kadar değerli olduğudur.

borsa hakkında


3. Gürültülü ortamlarda tercih yapmak tabiki de oldukça zararlı bir davranıştır. Çünkü borsa işi sakin bir kafayla ince detaylar düşünülerek yapılması ve uğraşılması gereken bir iştir.

4. Genel yaşamımızda karşımıza çıkan sorunlarda çözüm olarak çoğunluk ne yapmışsa bizde onu yapalım düşüncesi hakimdir. Bu borsa harici düşüncelerde doğru olabilir. Ama borsa işlerinde çoğunluğun ne yaptığından çok kendimizin neyi, nasıl yaptığımız oldukça önem kazanmaktadır. Çevremizde bulunan kişiler size türlü türlü taktikler ve öneriler sunacaktır ama onlara uymak yerine kendi tercihlerimizi hür irademizle yapmalıyız. En doğrusu da budur.

5. İnsanoğlunun doğasında bulunan başarmak ve bunun sonucunda da çok yüksek miktarlar kazanarak güzel bir hayat geçirmek vardır. Bu düşünce tabiki de gerçeğe dönüştürülebilir. Ama çok fazla kazanma hırsı sayesinde elimizde olan kazancı da hiç olmadık yere kaybetmemize sabep olabilir. Herşeyin zamanı vardır ve acele etmeden piyasayı takip etmek borsayı iyi bir biçimde kullanmayı gerektirir.

6. Kısa bir vadeden elde ettiğimiz maddi açıdan kârı alıp beklemek en doğrusu olacaktır. Almış olduğumuz hisse uzun bir süre yükselişte olabilir. Ama bu yükselişin her zaman devam etmeyeceğini de düşünerek ona göre alım satım işlemlerimize dikkat etmeliyiz.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.