Borsa Nedir? Borsalar İş Kollarına Göre Nasıl Ayrılır?

borsa nedir
Paylaş
 

Borsa nedir? Günümüzde merak edilen konulardan biri de borsanın ne anlama geldiği ve borsaların iş kollarına göre nasıl ayrılır konusudur. Dilerseniz özellikle borsa ile ilgilenmek isteyenler tarafından merak edilen bu sorularımızın yanıtlarını sizlere hemen sunalım. Sözlük anlamıyla tüccarların ve özellikle sarrafların değerli kağıt ve tahvil alışverişiyle ilgilenenlerin alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında ticaret işi gerçekleştirdikleri merkeze borsa adı verilmektedir.

borsa nedirBorsaların İş Kollarına Göre Ayrılması


Borsa tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de borsaların iş kollarına göre ayrılması hakkında sizlere gerekli bilgileri hemen sunalım. Borsaların iş kollarına göre ayrılması ise şu şekilde olmaktadır;

  • Döviz işlemlerinin yapıldığı döviz borsaları
  • Emtia işlemlerinin yapıldığı emtia borsaları
  • Menkul kıymetlerin alınıp satıldığı menkul kıymetler borsaları
  • Ticaret borsaları
  • Özel ürün borsaları ( altın borsaları, pamuk borsaları gibi)
  • Türev araçlarının işlev gördüğü vadeli işlem borsaları olarak birçok farklı iş kollarına ayrılmaktadır.

Kimler Borsada İşlem Yapabilir?

Borsada işlem yapılabilmesi açısından kanuni hükümler çerçevesinde koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların sağlanması durumunda bireyler, borsada yatırım işlemlerini yapabilmektedirler. Borsada işlem yapılabilmesi açısından bireylerin 18 yaşını doldurmuş olması ve TC vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca bireyin borsada yatırım işlemi yapabilmesi açısından öncelikle aracı kuruma kayıtlı olması veya borsa ile ilgilenen ilgili bankadan yatırım hesabı açtırması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda birey dilediği zaman borsada işlem yapabilmektedirler.

Etiketler:
Borsa Nedir

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.