Borsa ve Borsa İstanbul Nedir?

borsa istanbul
Paylaş
 

Borsa ve Borsa İstanbul Nedir?

Borsa kimi zaman yükselir, kimi zaman da düşer. Haber bültenlerinin bir parçası olan borsa, sıradan vatandaş için anlamsız olmakla birlikte, bazı insanlar için büyük önem taşımaktadır. Borsa üzerinden büyük paralar kazananlar da var, servetini borsada batıranlar da… En genel ifade ile bir ekonomi terimi olduğu bilinen borsanın; işleyişi, ne olduğu, nasıl para kazandırdığı merak konusudur.

Borsa ile uğraşmak için yalnızca borsa alanında uzman olmanız gerekmiyor. Eğer merakı varsa sıradan bir kişi de borsada oynayabilir. Kısacası borsa yalnızca ekonomistlerin, iş adamlarının ya da zengin insanların alanı değildir. İlgi duyan herkese açık bir mecradır. Borsada işler devlet denetimi altında gerçekleşmektedir. Değerli kağıt, tahvil alışverişleri yapılmaktadır.

borsa istanbul


Fiyatları Arz-Talep İlişkisi Belirliyor

Aslında borsa, piyasaya verilen isimdir. Belirli kurallara göre işler yüremektedir ve talep edilen mallar söz konusudur. Hisse senetlerinin satıldığı yerler, menkul kıymetler borsası olarak adlandırılmaktadır. Borsa İstanbul da menkul kıymetler borsasıdır. Haber bültenlerinde Borsa İstanbul haberleri muhakkak verilmektedir. Özellikle Borsa İstanbul açılış ve kapanış rakamları gün içerisinde ekranlara yansıtılmaktadır. Borsa alışverişlerinde alıcı ve satıcı iletişimleri, komisyoncular aracılığı ile gerçekleşmektedir. Fiyatın belirlenmesinde satıcı arzı ile alıcı talebi belirleyici faktördür. Bilindiği gibi arz talep dengesi anlık değişim gösteren bir süreçtir. Bu nedenle borsada bir anda önemli değişiklikler olabilmektedir.

Fiyatlar bir yandan değişirken, düzen ve istikrarın sağlanması adına, borsalarda düzenleyici ve denetleyici kurumlar bulunmaktadır. Bunun yanında her borsanın kendi standartları da bulunabilir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenen İstanbul Borsası, anonim şirkettir ve kendi yönetim kurulu bulunur. İstanbul borsasının amacı; oluşan fiyatları belirleyerek ilan etmektir. Böylelikle dürüst, rekabetçi, istikrarlı ortam oluşturulması sağlanmak istenilmektedir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.