Borsada Aracı Kurum Nedir? Faaliyetleri Nelerdir?

borsada aracı kurum
Paylaş
 

Borsaya yatırım yapmak isteyenler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de borsada aracı kurum nedir ve aracı kurumların hizmetleri nelerdir konusudur. Tüm sektörlerde olduğu gibi borsa sektöründe de aracı kurumlar aktif görevler almaktadırlar. Bireyin kendi hesabına ve numarasına, başkasının nam ve hesabına, kendi namına veya başkasının hesabına alım satım işlemlerini yapmayı içeren aracı kurumlar borsada yatırım yapan yatırımcılar tarafından en fazla tercih edilen yatırım kanallarından biridir.

Borsada Aracı Kurumların Faaliyetleri İse Şunlardır;

Aracı kurumların faaliyetleri ise şunlardır;


Halka arz aracılık

  • Halk arz aracılık faaliyetlerinde ilgli aracı kurum, yatırım araçları hakkında gerek duyulması durumunda halka arz yoluna gidebilmektedir. Bu bakımdan halka arz aracılık faaliyeti, aracı kurumların en belirgin hizmetleri arasında bulunmaktadır.

Alım satın aracılık

  • Aracı kurumların faaliyetlerinden biri de alım satım aracılık faaliyetleridir. Borsadaki alım satım işlemleri ile doğrudan ilgilenen aracı kurumlar bu sayede yatırımcıların doğrudan kendilerine yönelmesini sağlayabilmektedir.

Aracı Kurumlar İle İletişime Geçilmesi

Borsada işlem yapılabilmesi açısından bireylerin borsada işlem yapma yetkisi bulunan banka veya aracı kurum ile doğrudan iletişime geçmesi gerekmektedir. Aksi durumda borsada işlem yapılması söz konusu olamamaktadır. Bireyin aracı kurum kanalı ile borsada işlem yapmak istemesi durumunda yapması gereken tek şey internet dünyasına giriş yapılması ve burada bulunan aracı kurumların web sayfasına giriş yapılması ve kayıt işleminin yapılmasıdır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.