Borsada Broker Nasıl Olunur?

borsa brokeri
Paylaş
 

Borsa brokeri olunabilmesi açısından bireylerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Çoğu zaman borsa çalışanı olarak bilinen borsa brokeri borsa çalışanı olmamakla birlikte yalnızca borsa işlemlerine yatırım yapılması açısından aktif rol alabilen aracı kurumlar ile birlikte çalışma durumu bulunan bir meslek dalıdır. Belirli aracı kurumların borsa içerisindeki temsilcisi olan borsa brokeri, mesleğini icra edebilmesi için ilk olarak borsa eğitiminden geçmesi ve sonrasında yapılan sınavda başarılı notlar alması gerekmektedir. Bu bakımdan başarılı bir borsa brokeri olunabilmesi açısından zorlu bir borsa eğitim sürecinden geçilmesi gerekmektedir.

borsa brokeri

Borsa Brokeri Olmak İçin Yapılması Gerekenler


  • Borsa brokeri olunabilmesi için ilk olarak ekonomi tabanlı üniversite bölümünden mezun olunması gerekmektedir.
  • Sonrasında ise BİST tarafından açılan borsa eğitimlerine katılması ve burada sunulan borsa eğitimleri, borsa uygulamalı işlemli eğitimleri ile temel borsa bilgilerinden iyi bir derece elde etmesi gerekmektedir.
  • Sınav sonrasında belirlenen başarı notunun alınması durumunda kursiyer sertifikasını alarak tercih ettiği bir aracı kurum ile çalışmaya başlamaktadır. Bu bakımdan borsa brokerliği işi sanılanın aksine oldukça zorlu bir meslek dalıdır.

Borsa Brokeri Olduktan Sonra Neler Yapılabilir?

  • Borsa brokeri sertifikası alındıktan sonra birey tercihi doğrultusundan ilgili aracı kurum ile antlaşma imzalayarak kadrolu veya dönemsel olarak borsa brokerliğini internet üzerinden yapabilmektedir.
  • Kayda değer bir maaş ile yapılabilen borsa brokerliği mesleğinin en önemli avantajlarından biri de bireyin mesleğinde kariyer yapma şansına sahip olabilmesidir. Nitekim deneyimli ve başarılı borsa brokerlerinin dünyanın en zengin işadamlarına borsa üzerinden yatırım danışmanlığı yapabildiği bilinmektedir.
  • Bu bakımdan borsa brokerliği mesleğine yeni başlayan birinin ileriki yıllarda borsa hakkında gerekli olan tüm deneyimleri elde etmesi durumunda aylık olarak dudak uçuklatacak oranlarda para kazanabileceği bilinmektedir.
  • Bu bakımdan ayrıca son yılların en fazla tercih edilen meslekleri arasında borsa brokerliğinin de yer aldığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.