BorsaCep
Borsada Hisse Senetleri Ve Türleri
Sosyal Medyada Paylaş
17 Haziran 2017
BorsaCep

Borsada Hisse Senetleri Ve Türleri

Son yılların en fazla tercih edilen yatırım merkezlerinden olan borsa hakkında merak edilen ayrıntılardan biri de borsada hisse senetleri nedir ve borsada hisse senetleri türleri nelerdir konusudur.Anonim ortakları tarafından çıkarılan, ortak olarak yatırılan para kadar sermaye payı alınmasını ifade eden ve belirli kanuni koşullar ile düzenlemesi bulunan değerli bir belge türüdür.

Borsada HisseBorsada Bulunan Hisse Senetleri Çeşitleri

Borsada yalnızca tek bir tür hisse senetleri bulunmamaktadır. Birden fazla farklı türden hisse senetleri bulunmakta ve yatırımcılar tercihleri doğrultusunda diledikleri hisse senetlerine yatırım yapabilmekte ve bu sayede borsa üzerinden para kazanabilmekte veya kaybedebilmektedirler. Borsada bulunan hisse senetleri çeşitleri ise şunlardır;


  • Hamiline ve nom yazılı hisse senetleri
  • Adi ve imtiyazlı hisse senetleri
  • Bedelli ve bedelsiz hisse senetleri
  • Primli ve primsiz hisse senetleri
  • Kurucu ve intifa hisse senetleri gibi birçok farklı türden hisse senetleri borsada işlem görmektedir.

Ülkemizdeki Borsada İşlem Göremeyen Hisse Senetleri

Yukarıda listeler şeklinde sunduğumuz hisse senetleri arasında bazı türlerinin birçok batı ülkelerindeki borsalarda yasa dışı yollardan işlem görebildiğini belirtmek isteriz. Dolaysıyla ülkemizdeki katı kanuni kurallar sayesinde bu tür hisse senetlerinin ülkemizdeki borsada işlem görebilmesi söz konusu olamamaktadır. Buna bir örnek sunacak olursak, adi ve imtiyazlı hisse senetleri dünyanın birçok ülkelerindeki borsalarda işlem görebilmekte ve çoğu zaman yatırımcılarına ciddi anlamda kazançlar kaybettirebilmektedir. Yasa dışı olması nedeniyle yatırımcılar tarafından pek terchi edilmeyen bu hisse senedi türü ülkemizdeki borsada işlem görebilmesi için öncelikle yasal izinlerin alınması gerekmektedir.