Borsada Hisse Senetleri Alım Satım İşlemleri?

borsa da hisse senedi
Paylaş
 

Borsada Hisse Senetleri Alım Satım İşlemleri?   Borsada yatırım işlemleri yapmak isteyenler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de borsada hisse senetleri alım satım işlemleri nasıl gerçekleştirilmektedir konusudur. Borsada fiziki anlamda yapılmayan hisse senetleri alış veriş işlemlerinin yapılabilmesi için bireyin ilk olarak bir aracı kuruma veya banka nezdinde yatırım hesabı açtırması ve ilgili kuruma yetki vermesi gerekmektedir. Bu koşulların sağlanamaması durumunda bireyin borsada hisse senetleri alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmesi söz konusu olamamaktadır.

Borsada Hisse SenetleriBorsada Hisse Senetleri Alım Satım Emri Nasıl Verilmektedir?


Borsada hisse senetleri alım satım emri yazılı ve sözlü olarak toplamda 2 farklı şekilde verilmektedir. Bireyin ilgili borsa aracı kurumuna hisse senetleri alım satım işlemi için yazılı olarak emir vermesi durumunda, ilgili aracı kurum tarafından yatırımcı müşteri emrinin fonlardan düzenlemesi yapılırken bunun için ayrıca yatırımcı bireye bir adet nüsha belgesi verilmektedir. Yatırımcı bireyin hisse senetleri alım satım emrini doğrudan telefonu, faks, banka şubesi, atm ve ayrıca internet üzerinden online olarak da gerçekleştirmesi söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan borsada hisse senetleri alım satım işlemleri birçok farklı kanallar üzerinden yapılabilmektedir.

Borsada Hisse Senetleri Alım Satımında Kaybetme Riski Bulunuyor Mu?

Borsada hisse senetleri alım satım işleminde kaybetme riski her zaman bulunabilmektedir. Bu bakımdan yatırımcının borsada hisse senetleri alım satım işlemlerinde deneyimli olması ve danışman borsa brokerinden destekler talep etmesi gerekmektedir. Değişken bir özelliği bulunan borsada hisse senetlerinde de zaman zaman dalgalanma durumu söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan borsada hisse senetleri alım satım işlemleri yapılırken bilinçli ve hırsa kapılmadan işlem yapılması, doğru analiz ve stratejilerin belirlenmesi gerekmektedir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.