Borsa’da Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

forex-broker
Paylaş
 

Yatırım yapmak isteyenler için pek çok seçenek sunuluyor. Ancak bunlardan belki de en çok tercih edilenlerinden biri de borsa olarak biliniyor. Hangi yatırım aracı ile hangi yatırımın yapılacağını seçmek için ise tecrübe ve zaman istiyor. Özellikle böyle durumlarda risk faktörleri de ön plana çıkıyor. Risklerden kaçan yatırımcılar zaman zaman devlet ya da özel sektör tahvili gibi az riskli araçları seçebiliyor. Yüksek riske oynamak isteyen yatırımcıların tercihi ise hisse oluyor. Bu riskleri tecrübe ile sabitlemek isteyenler için ise kaldıraçlı ürünler veya türev ürünleri gibi araçlar bulunuyor.

borsaYatırımcı Ne İstediğine Karar Vermeli


Bir yatırımcı yatırımını yapmadan önce ne yapmak istediğine karar vermelidir. İkinci seçenek olarak ise bu yatırım için nasıl bir araç kullanmak istediğini belirlemeli. Eğer sabit getirili bir yatırım isteniyor ise önceden gelir ve gideri belli olduğunu için buna uygun olarak da bir faiz oranı belli oluyor. Ancak yüksek risk almak isteyenlerin kullandığı hisse ya da kaldıraçlı ürünlerin getirisi belli olmuyor. Tüm bunlara karar vermek için ise aralarındaki farkların mutlaka önceden araştırılarak öğrenilmesi gerekiyor.

Yatırımcılar sadece tek bir araç ile yatırım yapmayı tercih etmeyebilir. Böyle durumlarda bir portföy oluşturularak elde olan tüm araçlar arasında bir dağıtım işlemi yapılabilir. Tabi bu portföy işlemi sık sık gözden geçirilerek, yapılan değişiklikleri eklemek gerekir. Bu değişiklikleri yapmadaki amaç piyasada yaşanan dalgalanmalara karşı önlem almak ve dengeyi sağlamaktır. Hatta zaman zaman tüm varlık dağılımlarına da göz atarak bir durum değerlendirmesi yapılabilir. Çünkü alınan riskler doğrultusunda ne kadar kar ya da zarar edildiği de gözler önüne serilmelidir. Eğer alınan gelir ve giderlerden memnunluk sağlanamıyorsa yeniden bir portföy oluşturulmalıdır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.