Borsaya Yatırım Yapmak Riskli Midir?

yukarı aşağı
Paylaş
 

Borsaya yatırım yapmak her zaman için risklidir. Özellikle borsayı bilmeyen, yanında destek alabileceği uzman bir borsa brokerinin bulunmayan borsa yatırımcıları açısından borsanın oldukça yüksek derecede riskler taşıyabildiğini belirtmekte faydalar görmekteyiz. Borsa riskleri arttıran bazı etkenler de bulunmaktadır.

Borsada RisklerBorsada Riskleri Artıran 5 Etken

Borsayı Tanımadan İşlemlerin Yapılması

  • Borsada riskleri yükselten 10 etkenden biri bireylerin borsayı tanımadan işlem yapmayı tercih etmesidir. Çoğu zaman hırs duygusuna kapılarak yapılabilen bu hatalı eylem sonrasında borsada zarar edilmesi durumu kaçınılmaz olabilmektedir.

Bireyin Borsada Acemi Olduğunu Kabullenememesi

  • Tecrübeli ve sabırlı yatırımcıların para kazandığı borsada riskleri yükselten 10 etkenden biri de, borsaya yeni başlamış olan bireyin borsada acemi olduğunu kabullenememesidir. Bu olumsuz tutumu beraberinde bireyin borsadaki yatırımlarından kaybetme riskinin de yükselmesine neden olabilmektedir.

Borsada Piyasa Takibinin Yapılmaması

  • Borsa riskleri yükselten 10 etkenden biri de bireyin borsada piyasa takibini yapmamasıdır. Bu olumsuz durum beraberinde yatırımcının yapmış olduğu yatırımının riske girmesine neden olabilmektedir.

Borsada Tek Bir Yatırım Aracı İle Yatırım Yapılması

  • Borsada riskleri yükselten 5 etkenden biri de borsada tek bir yatırım aracı ile yatırım yapılmasıdır. Ekonomik bütçenin de göz önünde bulundurularak yapılan bu eylemin gerçekleştirilen yatırımın da riske girmesine neden olabildiğini belirtmek isteriz. Dolaysıyla bu bakımdan yatırımcının küçük meblağlarda bir yerine birkaç adet küçük çaplı yatırımlar yapması daha isabetli bir karar olacaktır.

Borsada Sürü Psikolojisi İle Hareket Edilmesi

  • Borsada riskleri yükselten 5 etkenden biri de borsada sürü psikolojisi ile hareket edilmesidir. Yani diğer bir deyişle, yatırımcının kendi hür iradesi ile değil de borsaki diğer yatırımcıların ne yönde olduğunu örnek alarak yatırım yapmasıdır. Bu eylemin pek doğru bir karar olmadığı uzman borsa brokerleri tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla borsadaki yatırımın riske atılmaması açısından yatırımcı bireyin tamamen hür iradesi ile hareket etmesinde faydalar bulunmaktadır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.