Çekirdek Enflasyon Nedir? Nasıl Hesaplanır?

ekonomi
Paylaş
 

Ekonomiyi takip eden bireylerin en merak ettiği konulardan biride çekirdek enflasyon nedir, nasıl hesaplanır, sorusudur. Ekonomide ne yazık ki enflasyon seviyesi durmaksızın artmaktadır. Bu artışlar hesaba katılmadan, en sade düzeyde, oluşabilecek sıkıntılar giderilerek hesaplanma şekline çekirdek enflasyon denilmektedir. Bu düzensiz fiyat artışları, fiyat endeksleri tarafından hesaplanmaktadır. Bazı durumlarda ne yazık ki merkez bankaları bu hesaplamalarda oldukça eksiklik göstermektedir. Bu yüzden TÜFE bu hesaplamalarda güven aşılamaktadır. Ekonomik anlamda halkın nasıl etkilendiğini görmek için mevsimsel, dönemsel şartlar göz ardı edilerek olduğundan çok farklı bir tablo oluşturulur. İşte bu hesaplamalar çekirdek enflasyon hesaplamasıdır. Özellikle çekirdek enflasyon hesaplamalarında birçok gider hesaba katılmaz. Bunun nedeni fiyat artışlarının sürekli değişkenlik göstermesidir. Hesaba katılmayan giderlerde enerji, gıda, mevsimsel etkiler ve gıda yer alır. Çünkü bunların hesaplanması halinde enflasyon oldukça tavan yapacaktır.


Çekirdek Enflasyon Nedir Çekirdek enflasyon nedir, nasıl hesaplanır, merak edenler için daha detaylı anlatmak gerekirse, çizelgelerin tek olduğunu düşünmek çok sağlıksızdır. Çünkü birçok hizmet grubu olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden Merkez bankası farklı çizelgelerle karşımıza çıkmaktadır. Bu farklı çizelgelere ise Özel TÜFE göstergeleri adı verilmektedir. Çizelgeler arasında en çok dikkat çekenler ise I ve H endeks grubudur. Bu grupta altın hariç gıda, alkollü, alkolsüz içkilerin yanı sıra, tütün bulunmaktadır. Çekirdek enflasyonun hesaplanmasının amacı düzensiz artışların dengelenmesi ve bu artışların genel sebebinin ortaya çıkarılmasıdır. Çizelgeden ortaya çıkan sonuca bağlı olarak şartlar iyileştirilerek, ekonomiye yarar sağlayacak şekilde tekrar düzenlenmelidir. Çekirdek enflasyonun amacı ekonominin olumsuz etkilerinden sıyrılarak ferah bir düzen sağlanmasıdır. Bu konuda TÜFE elinden gelen tüm düzenlemeleri sağlamaktadır. Enflasyonun olumlu olarak düzene girmesinde çekirdek enflasyonun rolü oldukça büyüktür.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.