Çeyiz Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

çeyiz hesabı nasıl açılır
Paylaş
 

Gündemde olan bir konu olan özellikle yeni evlenecek çiftlerle ilgili bu yazımızda sizlere Çeyiz Hesabı sayesinde birçok çiftin yüzü gülmüştür. Çeyiz hesabı nedir? Bunu inceleyecek olursak çeyiz hesabı müşterilerin tasarruf etmelerine sağlayacak ve uzun vadeli yatırım yapmalarını teşvik eden gereken şartlandırın ve koşullarında uyması halinde devlet katkısında biriktirdiğiniz paraya eklenmesiyle insanları tasarruf ve yatırıma itmeye teşvik eden bir üründür.

Çeyiz Hesabı Nedir Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı ile devlet katkısına ilişkin yönetmelik bakanlar kurulu tarafından imzalanmıştır.16 Aralık 2015 resmi gazetede yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Çeyiz hesabı sayesinde gençlerin evlilik için yaptığı birikimi %20’ye varan 5000 Türk lirası kadar devlet katkısı sağlanacak. Çeyiz hesabı sayesinde ayrıca Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi yirmi yedi yaşından önce ilk evliliğini yapabilecek peki çeyiz hesabı nasıl açılır? Evlenirken devlet desteği almak isteyen gençler günümüzde bankalara çeyiz hesabı açabilecekler.


çeyiz hesabı nedir

Türk vatandaşlığının izniyle çıkan mavi kart sahiplerine üçüncü dereceye kadar alt sayılarında kapsama alınmasıyla uygulamadan gurbetçilerde faydalanabilecektir. Hesabın Türk bankalarının yurt içi şubelerinde açılması gereklidir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarında Türkiye’deki bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırması kabul edilmeyecektir.

Uygulama kapsamında evlilik tarihinden önce en az 3 yıl sürede aylık en az 100 en fazla 1000TL yatırması gereklidir. Ödemeler 3 er ayda bir en az 300 en fazla 3000TL dilimlerindedir.3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının %10’na kadar devlet katkısı 4000TL ye aşmamak koşuluyla 4-5 yıllar arasında yapılan ödemeler tutarın %15’ine kadar devlet 4500TL’yi aşmamak kaydıyla 5 yıl veya daha uzun zamanla yapılan ödeme tutarlarının %20’si kadar devlet katkısı 5000TL’yi aşmamak kaydıyla katkı sağlanabilecektir. Çeyiz hesabı oldukça karlı uzun vadeli bir yatırım türüdür.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.