DOMATES GÜZELİ

Paylaş
 

Ünlü bir moda yarışmasından magazin basınına transfer olmuş binlerce takipçisi olan pek cici bici hanım kızımız magazin programında ağzını yaya yaya parasal konulardaki davranışlarını anlatıyordu. Biz bu güzel kızımıza Bahar C diyelim kısaca

Bahar C Bazen bir makarnaya 2 k hesap ödediğim oluyor

Sunucu K diye takipçi sayısına göre bin oluyor değil mi

Bahar C Ben tutumluyumdur Eskiden 100 200 TL ile evden çıkıyordum Şimdi 3000 4000 TL

Özel bir üniversitede yarı burslu okuduğunu söyleyen bu tutumlu kızımız magazin programında yayık yayık konuşarak finansal okur yazarlık dersi verirken komşumuz Hayriye teyzeyle kızımızdan kendimizi alamadık.

Finansal okuryazarlık; kişinin parayı kullanırken veya yönetirken maddi gerçeklikleri doğrultusunda hareket etmesini sağlayan yetkinliktir. Finansal okuryazarlık, kişinin gelirini akıllıca finansa edebilmesinin yanısıra, doğru yatırım ve tasarruflara yönebilmesini sağlar.

Finansal bilgilere sahip olma, bilgileri kullanabilme, yönetebilme, ekonomik riskleri okuyabilmek yetisi kazanan birey tasarruf ve yatırım eğilimlerini de buna göre kanalize etmeye başlamıştır. Gelişmiş Avrupa ülkelerine baktığımızda, kişilerin finansal okuryazar olduklarını, en basit haliyle bile bütçe yaptıklarını, para yönetimi yapabildiklerini, hanelerine ve topluma katkı sağladıklarını görebilmekteyiz.

Finansal okuryazarlık konusunda gelişmiş toplumlar, diğer toplumların aksine parayı bir tüketim aracı olarak değil, bir üretim aracı olarak görmektedirler. Parayı işletebilmekte, hayat boyu karşılaşabilecekleri riskleri minimize edebilmektedir.

Standard &Poor’s’un (S&P) 144 ülkede 150 bin kişiyle yaptığı araştırmada Türkiye 120. Olduğunu ortaya çıkartmıştır. Araştırma, Türkiye’de 18 yaşından büyüklerde finansal okuryazarlık oranını yüzde 23.6 olarak tespit etti. Sorulan 5 soruya verilen yanıtlardan riski dağıtmak enflasyon faiz vebileşik faiz olarak 4 finansal kavrama hâkimiyeti ölçen araştırma, bir kişi dört kavramdan en az üçüne hâkimse onu finansal okuryazar kabul edilmektedir. Türkiye’de söz konusu 4 kavramdan 3’üne hâkim olanların oranı yüzde 23.6 olarak belirlendi.

Dünyanın finansal okuryazarlık ortalaması ise yüzde 33 seviyesinde bulunmaktadır. Gallup tarafında yapılan çalışmada ise Türkiye’de banka hesabı olanların sadece yüzde 26’sı finansal okuryazar kabul edilmektedir. Ücretli çalışanlar yüzde 25’le en fazla finansal okuryazar oranına sahip grup iken işsizlerin yüzde 24’ü finansal okuryazar olurken, yaş açısından bakıldığında ise en fazla finansal okuryazarı 15-34 yaş grubu içinde barındırmaktadır Ancak bu grupta bile oran yüzde 28’de kalıyor. Erkeklerin yüzde 28’inin, kadınların da yüze 19’unun finansal okuryazar kabul edildiği araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise en zengin yüzde 60’lık kesimin yüzde 26’sının finansal okuryazar çıkması oldu.


Bankalararası Kart Merkezi (BKM),  Genel Müdürü Dr. Soner Canko, finansal okuryazarlığın Türkiye ekonomisi için  önemli olduğunu vurgulayarak “Finansal erişim ve finansal okuryazarlık, ekonomik ve toplumsal gelişmişliğin açık bir göstergesi konumundadır. Ülkemizdeki durumu incelediğimizde, Dünya Bankası verilerine göre 15 yaş üstü nüfusun %31’inin herhangi bir finansal kurumda hesabı olmadığı görülüyor. Gelişmiş ülkelerde, örneğin İngiltere’de ise bu oran %4’e kadar düşüyor. Özellikle gelecek yıllarda ülkemize yön verecek gençlerimizin finansal konularda bilinçlenmesi, daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için oldukça önemli. Bizim Türkiye olarak bu açığı kararlı ve emin adımlarla kapatmamız gerekiyor. Türkiye, teknolojiyi yaygın şekilde kullanan genç nüfusu sayesinde finansal okuryazarlık konusunda sıçrama yapabilecek bir potansiyele sahiptir. Finansal okuryazarlığı eğitim sisteminin bir parçası haline getirmek artık bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. ” şeklinde açıklama yapmıştır.
Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un katkılarıyla hazırlanan ve Sia Insight’ın araştırma desteğiyle hazırlanan, Türkiye’deki 15-24 yaş arası 2 bin gençle gerçekleştirilen Gençlerde Finansal Okuryazarlık Araştırması’nda yer alan ilgi çekici başlıklar şunlardır.

Gençlerin yüzde 83’ü harcama planı yapma alışkanlığına sahip değil.

Gençlerin yüzde 87’sinin düzenli para biriktirme alışkanlığı yok.

Gençlerin yüzde 80’i ülke ekonomisini takip etmiyor.

Gençlerin yüzde 84’ü para ve finansal konularda bilgi sahibi değil. Dört gençten üçü enflasyon kelimesinin anlamını bilmiyor.

Komşumuz Hayriye teyzenin magazin programında izlediğimiz ciciş kızımız ile ilgili söyledikleri ise bu konuya en uygun yorum oldu.

‘Yüreğime bir öküz oturdu ya kalkmaz şimdi Hey gidi hey biz domates güzeli Ayşen Gruda’yı annesi Adile Naşit’ten oje parası isteyince Adile teyzenin koynundan çıkarttığı harçlık için ne kızardık Meğer bugünkü makarna paralarını bilememişiz Oje parasını sana çok gördük ya domates güzeli hakkını helal et Nurlarda yatın siz emi ‘
1970li yıllarda annelerin mutfak harçlıklarından para biriktirmesi normal karşılanmakta iken günümüzde kredi kartı ile yaşamaya alışan gençlerin finans konularından o kadar uzak olmaları borçla yaşam tarzını benimsemeleri ne yazık ki normal karşılanmaktadır….

Finansal okur yazarlık konusunda katedilmesi gereken uzun ve zor olsa da gerek ülkemizin gelecek günleri için gerekse gençlerimizin mutlu huzurlu bir yaşam sürmeleri için daha çok çalışmamız gerektiği açıktır.

Yazıda bahsettiğimiz Türk sinemasının en değerli kadın sanatçıları olan dünyalar tatlısı Adile Naşit ile domates güzeli taçsız kraliçe Ayşen Gruda’yı saygıyla minnetle ve özlemle anıyoruz. Bize yaşattıkları tüm güzel duygular bize armağan ettikleri için gülücükler için sonsuz teşekkürler….

Ponçik Yapılan akademik çalışmalar finansal okur yazarlık ile tasarruf oranları arasındaki ilişkiyi açıkça ortaya koymaktadır Türkiye gibi tasarrufun eksikliğinin sıkıntısının çekildiği ekonominin en büyük gerekliliklerinden olduğu ülkelerde finansal okur yazarlık konusunda toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.
Bu konuda ülkemizde gerek Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin gerekse Finansal Okur Yazarlık Derneğinin çalışmaları son derece değerlidir. TSPB’nin Paramveben internet sitesi ile FODER’in internet sayfasında yer alan bilgiler verilen ücretsiz eğitimler bu konuda kalıcı etki yaratmaktadır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.