Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

döviz
Paylaş
 

Döviz kurunu etkilen faktörler arasında baktığımız zaman 5 temel faktör bulunuyor. Bunlar başta temel ekonomik faktörler olmak üzere spekülasyona kadar sürüyor. Peki ama ayrıntılı olarak bakıldığı zaman bu faktörler döviz kurunu ne kadar etkiliyor?

Döviz kurunu etkilen faktörler1- Temel Ekonomik Faktörler: Bu faktör daha çok enflasyon ve büyüme ile doğrudan etkilidir. Yani ülkede yaşanan enflasyon oranının dış ülkelere göre daha yüksek olması ya da üretilen malların diğer ülkelerde üretilenlere göre daha yüksek olması doğrudan talebi de etkilediği için başta milli para arzı ve döviz talebi de yükseliyor. Kurlar döviz piyasasında bulunan arz ve talebe göre değişiklik gösterdiği için ülke parasının da bu durumda çok etkili olduğu söylenebilir.


2- Ülkede Yaşanan Sermaye Hareketleri: Döviz kurlarının bir diğer belirleyicisi de sermaye hareketlerinden oluşuyor. Sermayenin giriş ve çıkışları, döviz kuru fiyatlarını da önemli derece de etkiliyor. Özellikle de döviz kurları üzerinde meydana gelen kısa vadeli işlemler tamamen sermaye hareketlerinden meydana geliyor.

3- Beklentiler ve Faiz Oranları: Aynı sermaye hareketleri gibi kısa vadeler üzerinde faiz oranlarının da doğrudan bir ilişkisi bulunuyor. Döviz kurlarında yaşanan değişim beklentisi yine doğrudan faiz oranlarındaki değişmelere yönelik beklentileri de arttırıyor. Faiz oranları yükseldiği zaman tahvillerin fiyatında bir azalma söz konusu olduğu için başka finansal araçlara yatırım yapmak karlı olabilir. Bu yüzden faiz oranlarını iyi takip etmek gerekir.

4- Ülkeyi Etkileyen Politik Faktörler: Döviz kurunda yaşanan gelişmelerin bir nedeni de o ülkedeki politik ve ekonomik faktörlerden oluşuyor. Politik faktörler özellikle de ülkede yaşanan seçimlerden dolayı etkisini gösterirken, döviz kurunda yaşanan gelişmeler de bunun doğruluğunu bir kez daha gösteriyor.

5- Spekülasyon: Piyasalarda fiyatların istikrar kazanmasına yardımcı olan spekülasyon, piyasada yaşanan dalgalanmaların önüne bir nebze de olsun geçebiliyor.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.