Emekli Kredi Borcunu Ödemez ise Ne Olur?

emekli maaş kredi
Paylaş
 

Herkesin olduğu gibi, emeklilerin de en önemli sorunlarından biridir emekli kredi borcu, ödenmesi sırasında çok zorlanılan bu durum gün geçtikçe daha zor hal alıyor. Emekli borcunuz var ise ve ödemekte sıkıntı çekiyor iseniz bankanız size daha çok sıkıntı çıkarmaya başlar.

Bankalar Ne Yapar?
Bankalar, emeklilere borçlarını ödemediği zaman ilk olarak üç ayda bir mektup yollar. Bu mektupta borcunu ödemediğine dair belgeler bulunur. Mektuplarında, tüm borçlarını ödemesini, tüm var olan borç miktarını anlatır. İlk üç aydan sonra ödenmediği zaman normal taksit ile ödeme ya da asgari tutarını ödeme koşulu sunarlar. Sizin de eğer imkanınız var ise bu minimum asgari tutarı ödersiniz ya da tamamını ödersiniz. Borçlu kişiye gönderilen mektupta ödenmemesi durumunda neler olacağı da yazılmıştır. Eğer ki borcunuzu bankanıza ödemezseniz kredi veya kredi kartı dosyanızın bankanın yasal takibe alacağı anlatılır. Emeklilerin kredi borcunu ödememesi halinde bu yasal işlemler ile yasal sürecin başlayacağını analatılır. Avukat masrafları, hava masrafları gibi bir çok masraf da borçlu kişinin hesabına yatırılır. Bu nedenle eğer ödeyemeyeceğiniz şekilde bir kredi almayınız. İlerde ödenmesi çok zorluk yaşatacaktır.


emekli kredi borcuMektuptan Sonra
Eğer size mektup geldiği halde ve yeterince kredi borcu emeklilerin hakkında bilgiler yansıtıldı ise hala siz de ödemiyor iseniz artık kredi veya kredi kartı dosyanız savcılığa verilir. Avukata verilen banka dosyaları hemen de verilebilir istenilirse üç ay sonra da verilebilir. Hangi bankadan kredi aldığınıza göre değişir bu durumlar. Bu yüzden kredi alırken bankanızın özelliklerini iyi bilmelisiniz. Eğer hemen veriyor ise konuşarak bazı şeyleri halledebilirsiniz. Yapılandırma gibi taksit işlemleri ile daha kolay getirebilirsiniz. Dosyanızı avukata verdikten sonra cep telefonunuza bu durum hakkında bilgilendirme mesajı gelir.

Hapis Cezası
Hapis cezası, günümüzde sadece emekliler için değil hiç bir borçlu kişi için hapis cezası yoktur. Sadece bankanız sizin kredi veya kredi kartı dosyanızı hukuk bürosuna verir. Daha sonra gerekli olan yasal işlemler yapılır, alana kadar devam ederler.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.