Ether (Sanal Para)

ether nedir
Paylaş
 

Günümüzde dijital para birimlerinin iyice hayatımıza girip kullanıcı kitlesini arttırdıktan sonra sürekli yeni bir dijital para birimleri çıkmaya başladı.Dijital para birimi olarak insanların aklına ilk gelen para birimi genelde bitcoin olmakta.Ancak ne kadar çok yükselişe geçse de elbet bir düşüş yaşayacak ve şuanki piyasa durumuna bakılırsa bitcoin eski gücünü yavaş yavaş kaybetmekte.Son dönemlerde en çok yükselense yüzde 4 bin 500 artışla ether oldu.Dijital para birimlerini inceleyen Amerikadaki bir üniversitede yapılan araştırma sonuçları pek de bilinmeyen gerçeklerin gün yüzüne çıkmasına imkan sağladı.

ether

ETHER’DE 2 YILDA YÜZDE 16 ARTIŞ


2015’in Mart ayında bitcoinin piyasadaki değeri yüzde 86 ile piyasada rakipsizken 2017 yılının Mart ayında bu oran yüzde 72’ye düşmüş ve Mart 2015’de yüzde 0 olan etherin değeri Mart 2017’de yüzde 16’ya yükselerek ilerki yıllarda bitcoinin rakibi olacağının sinyallerini verdi.Ether son dönemlerin şüphesiz ki en çok tercih edilen kripto para birimlerinden biri.Hatta piyasada dolaşımda olan tüm etherlerin değeri tam tamına 35 milyar Dolar civarında.Çok büyük gibi gözüken bitcoin ise 43 milyar Dolar seviyelerinde.Ether geçtiğimiz Mayıs ayının ortalarında 8 milyar Dolar seviyelerindeyken yine aynı ayın sonunda 20 milyar Doları geçmişti.Etherin hızlı yükselişini görenler birkaç ay içerisinde bitcoin ile aynı seviyeye geleceğini düşünmekte.Tabii ki bu mümkün ancak ether ne kadar bitcoinden bağımsız bir yükseliş izliyor gibi gözükse de bitcoine de bağımlılığı az da olsa bulunmakta.

Etherin yükselişini etkileyen farklı faktörler de bulunmakta.Bunlardan en çok etkileyeni etherin bitcoine karşı güvenli bir liman olarak görülmesi.Bir başka neden ise dünyada sürekli olarak kripto para kullanımı artmakta.Yapılan araştırmaya göre 2013 yılında 2.9 milyon tekil aktif kripto para cüzdanı kullanıcısı varken günümüzde bu sayı 5.8 milyon civarında seyretmekte.Kripto para endüstrisi günden güne artarak devam etmekte.Bunun nedeni insanların pek de fazla uğraşmadan kazanç elde edebilmeleri.Etherin değerinin daha da artması bekleniyor etherin gördüğü ilginin bir zamanlar bitcoinin gördüğünden farklı olacağını gösterir bir işaret henüz yok.Ancak kripto para birimleri değerleri çok hızlı değiştiği için bir sürprizde yapabilir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.