Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

ev kiralamada dikkat edilecekler
Paylaş
 

Kiralık ev aramak oldukça meşakkatli bir süreç gerektirir. Bu süreç sonucunda istediğiniz gibi bir evi bulmanız içinde iyi bir araştırmanın yapılmış olması gerekmektedir.

Bu dönemde ev kiralama fazlasıyla uğraş gerektiren bir iş olmaktadır. Aradığınız kriterler üzerinden bir evi bulmak için büyük çaba sarf etmeniz gerekir. bunun için ev kiralamadan önce kendinize bir kriter haritası çıkarmanız, arama sürecinde sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu yüzden ev kiralamak isteyenlerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Peki, kiracıların ev kiralarken dikkat etmesi gerekenler nelerdir?İşte dikkat etmeniz gereken hususlar…

Ev Kiralamadan Önce Mutlaka Kriterleriniz Olmalı

Her insan oturmak istediği evin güzel ve uygun bir fiyatının olmasını istemektedir. Bu yüzden ne istediğinizi nasıl bir evde oturmak istediğinizi kriterleriniz üzerinden değerlendirerek ev aramalısınız. Evi hangi bölgede kiralayacağınız, evde kaç odanın olacağı, evin kirası gibi birçok kriteri önceden belirlemiş olmanız gerekmektedir.

ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler


Ev Alırken İyi Araştırın, İyi Düşünün

Gelişen internet erişim araçlarının hayatımıza katkılarından biri de oturduğumuz yerden evlere bakabilmemizdir. Ancak, her internette gördüğünüz ve beğendiğiniz ev istediğiniz gibi çıkmayabilir. Bu yüzden evi görmeden kiralamayın. Ev kiralarken nelere dikkat edilmelisorusuna verilecek bazı cevaplar ise;

  • İnternet üzerinden beğendiğiniz daireyi birebir canlı gözlerle görmelisiniz.
  • Kiralayacağınız evi, günün farklı saatlerinde ziyaret ederek, evin durumunu ve çevresel lokasyonunu değerlendirebilirsiniz.
  • Evin iç dizaynı her ne kadar hoşunuza gitmiş olsa da evin konumu ve çevresinin sizin yaşantınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Kiralamak istediğiniz ev ile ilgili kafanıza takılan soruları hazırlayın ve görüşme esnasında emlakçıya veya ev sahibine sorun.
  • Evde bozuk olan veya tamir gerektiren bir yer olup olmadığını önceden kontrol edin.

Kira Kontratı Dikkatlice İncelenmelidir

Ev kira kontratı kiracıların ev kiralarken en büyük güvenceleri olacaktır. Bu yüzden kira kontratı yaptırmaktan yana olmayan ev sahiplerine kesinlikle uyulmamalıdır.

Kira sözleşmesinde;

Evin kirası, kira için tahsis edilen yerlerin bilinmesi, evin teslim alınması ve teslim edilmesi, kira artış oranı gibi resmi hükümler içeren sözleşmeyi okuyup ona göre imzalamanız gerekmektedir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.