Finansal Yatırım Nedir?

finansal yatırım nedir
Paylaş
 

Finansal yatırım sahip olduğunuz birikimi çeşitli finans araçlarını değerlendirerek büyütmek ve kar elde etmektir. Geçmiş dönemlerde yatırımcı olmak şu an olduğu kadar kolay bir şey değildi. Günümüzde artan yatırım çeşitleri ve risk grubu daha düşük olan yatırım türlerinin sayısı insanları daha da çok yatırım dünyasına çekmeye devam ediyor. Ancak doğru yatırımı bulmadan üstünkörü bilgilerle ve önünü net bir şekilde görmeden yapılan yatırımların yatırımcısına kar elde ettirmesi çok yüksek bir ihtimal olmayacaktır. Doğru yatırımı bularak bu işe başlamak en önemli ve birinci altın kuraldır.


finansal yatırımNakit sermaye ile yapılabilecek yatırım çeşitliliği oldukça fazladır. Teknik açıdan en karlı yatırım aracı size en çok kar getirecek olan değil, optimum kar getirecek olandır. Çünkü yüksek kar getirebilecek yatırım araçları beraberinde yüksek risk faktörlerini de getirir. Yapacağınız yatırıma karar verirken bunu göz önünde bulundurmalı ve mümkün olan en düşük risk ile en yüksek kar oranının buluştuğu yatırım çeşitlerine yönelmelisiniz. Örneğin mevduat faizi risk yönünden oldukça sıkıntısız bir yatırım çeşididir. Ufak riskleri göze alırsanız emlak alım satımı da yine düşük risk grubunda sayılabilecek ancak kar oranı hatrı sayılır seviyelerde olabilen bir yatırım türüdür. Hazine bonosu ya da devlet tahvili de yine risksiz kabul edilebilecek yatırım araçları olarak görülür. Borsa ise risk faktörü daha yüksek ancak potansiyel getirisi de daha yüksek bir yatırım aracıdır. Hisse senedi alıp satmak konuya hakim olmayan birinin kolayca yapabileceği bir yatırım çeşidir değildir. Ancak yeterli bilgi donanımına sahipseniz borsa sanıldığından çok daha düşük riskli bir yatırım türü olabilir ve size hatrı sayılır gelirler elde ettirebilir.

Görüldüğü gibi günümüzde sayısız yatırım türünden bir ya da bir kaçını tercih edebilirsiniz ancak optimum yatırım tercihi yapmak sizlere uzun vadede en büyük getiriyi sağlayacaktır.

Etiketler:
Finansal yatırım

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.