İşsizlik Maaşı Nedir Ve Nasıl Alınır?

işsizlik maaşı nasıl alınır
Paylaş
 

Ülkemizde işsizlik sigortasından maaş alan çok sayıda vatandaş bulunmaktadır. İşsiz kalan ve mağdur olan vatandaşların, yeni bir iş bulana kadar hayatlarını idame ettirmesini sağlayan işsizlik maaşı, geçici süre ile ve minimum seviyede verilmektedir. Özellikle birikimi olmayan kişiler ansızın işten çıkarıldıklarında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda mağdur olan çalışanın tek güvencesi işsizlik sigortası olmaktadır.

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için kendi kusur ve isteği dışında işten çıkarılma durumunun olması gerekmektedir. Bu koşul işsizlik maaşı almak için insanların hileye başvurmasını önlemek adına koyulmuştur. İşinden kendi isteği dışında ayrılan ve mağdur olan vatandaşlara işsizlik maaşı sağlanmaktadır. Kişilerin işten çıkarılmasından önceki 120 gün içerisinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra son üç yıllık süre zarfında en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmemiş olması şarttır.

 


İşsizlik Maaşı Nedir Ve Nasıl Alınır

Başvuru Süresi 30 Gün

Kişiler, işsizlik maaşından yararlanabilmek için hizmet akdinin feshinden sonra 30 günlük süre içerisinde İŞKUR’a başvurmalıdır. İşsizlik oranlarının yüksek olması ve talebin fazla olması işsizlik maaşının verilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle işsizlik maaşından yararlanabilmek adına bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Maaşın verilmesinden önce aranan şartların yanı sıra maaş verildikten sonra kişilerin iş bulması durumunda maaş kesilmektedir.

İşsizlik maaşı alırken, yeni işte çalışmaya başlayan ve bunu İŞKUR’a bildirmeden işsizlik maaşı almaya devam eden kişiler daha sonra tespit edildiğinde cezai yaptırımlara tabii tutulmakta ve ödenen işsizlik maaşı faiziyle geri alınmaktadır. İşsizlik maaşının belirlenmesinde sigorta primleri etkilidir. Maaşın süresi, prim günü arttıkça artmaktadır. Alınacak maaşın belirlenmesi de yine sigorta primlerine göre belirlenmektedir. Maaşın üst limiti; bin 421 lirayken, en düşük işsizlik maaşı 710 liradır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.