Kişisel Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

kişisel bütçe planı
Paylaş
 

Birikim yapmak ve birikim yapmaya başlamak kişinin kendisi ve ailesi ile olan geleceği için büyük önem taşımaktadır. Çünkü kişiler yapılan birikimler sayesinde istedikleri zaman kimseye muhtaç olmadan birikimleri ile kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Yapılması planlanan birikimler de tabiki herkesin bildiği üzere bütçe planı yaparak gerçekleşmektedir. Şimdi makalemizde kişisel bütçe planı nasıl yapılır buna değineceğiz.

kişisel bütçe planı


Kişinin sahip olduğu gelir ile yapacağı giderin farkında olarak dönemsel yada uzun vadede kendisini dengeleme politikası uygulamasına kişisel bütçe planı denir. Bu planlama kişinin düzenli gelir ve gider dengesini sağlamasına, bunun sonucunda da gereksiz giderlerinin önüne geçerek birikim yapabilmesine olanak vermektedir.

Planlama yapmak sanıldığı gibi zor değildir. Aksine kişi kendisine ait gelir ve gideri daha iyi tespit edebileceğinden kendisi için yapacağı planlama daha etkili olacaktır. Planlama genellikle aylık bazda hesaplanmalıdır. Çünkü uzun vadede gelir ve giderler farklılık gösterebilir. Gelir ve gider ayrı hesaplandıktan sonra gelir giderden fazla çıkarsa, çıkan miktar bir kenara ayrılarak birikim yapılabilir veya uzun vadede yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Ancak planlamada önemli olan her ay düzenli olarak yapılasıdır. Bu sayede gelir gider dengesi her ay dengede tutulur ve uzun vadede bakıldığı zaman birikimin aydan aya arttığı rahatça gözlenir. Aksi durumda planlanan bütçede düzenli bir gelir gider dengesi kurulamaz ve belli bir birikim sağlanamaz.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.