Konut Kredisi Kullanacaklar İçin 7 Detay

konut kredisi başvurusu
Paylaş
 

Kredi kullanarak daire almaya niyetli olanların dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Krediye başvuru yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bu detaylar ışığında kredi kullanılacak olursa istenen konut sorunsuz bir biçimde satın alınacaktır. Kredi kullanarak daire alacak kişilerin aşağıda açıkladığımız 7 önemli detayı dikkate alarak başvuru yapmaları ve kredi kullanmaları uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Tapu Üzerinde Kesinlikle Şerh Olmamalıdır

Konut kredisi süresince yani kredinin son taksiti ödenene kadar alınan dairenin tapusuna bankaların şerh koyması kredi kullanacaklar tarafından akıldan çıkarılmamalıdır.. Bu nedenle dolayı satın alınması düşünülen dairenin üstünde şerh ve ipotek durumunun olmaması gerekmektedir. Aksi durumda banka istenen krediyi kesinlikle açmaz. Satın alınacak daire daha önceden kredi kullanılarak satın alınmış ise ve üzerine bir başka banka tarafından koyulmuş bir ipotek var ise, daireyi satın alacak kişi bu problemi kredi kullanmayı düşündüğü banka aracılığı ile halletmek zorundadır. İki banka aralarında yazışarak önceki banka tarafından daireye koyulan ipotek kaldırılır ve kredi alınacak olan yeni banka kendi ipoteğini tapuya koyar.

Satın Alınacak Dairenin Kaba İnşaatının Bitmiş Olması Gerekir

Kredi verecek olan banka dairenin % 80’inin bitirilmiş olmasını ister. Bu oran dairenin kaba inşaatının bitmiş olduğunu gösterir. Banka alınacak dairenin pencereleri ve kapısının da takılmış olmasını şart koşar. Aksi olması durumunda istenen krediyi açmaz

Daire Hazırlanan Projeye Uygun Olmalı

Bankalar adına işlem yapan kişiler (ekspertizler) alınacak konutun hazırlanmış projeye uygunluğunu kontrol ederler ve bunu mutlaka rapor ederler. Projede sığınak olarak gösterilmiş ama daire olarak satılmak istenen bir yere asla kredi çıkmaz. Çünkü kanunen böyle bir yer daire olarak asla satılamaz. Bu açıdan bakıldığında zemin kattan alınacak olan konutlarda bu sorun çok sık olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle kredi kullanacak kişi öncelikle zemin kattan alacağı dairenin tapuda daire mi yoksa sığınak mı olarak gösterildiğinden kesin emin olmalıdır. Alınacak dairenin bulunduğu site ya da apartmanın inşa edilen araziye uygun şartlarda yapılmamış olmasından dolayı kredi çıkmama olasılığı çok yüksektir.


Kat İttifakı Ve Kat Mülkiyetinin Kesinlikle Olması Gerekir

Kat ittifakı ve kat mülkiyeti olmayan bir daireye asla kredi alınamaz. Daireyi satın almaya niyetlenmeden önce bunların mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Kat ittifakı ve kat mülkiyeti olmayan bir daireye kredi alınmaya çalışıldığında kredi çıkmayacak ve boş yere ekspertiz ücreti ödenmiş olunacaktır. Bunun yanında bazı dairelerin inşa edilmiş oldukları araziden kaynaklı bazı sorunlar sebebiyle istenen kredi çıkmayabilir ya da daha düşük bir oranda kredi çıkabilir.

Kredi Kullanmak İsteyen Kişi Kredi Notu Açısından Yeterli Olmalıdır

Kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu eğer yeterli değilse kredi kullanması imkansızdır. Kredi kullanarak daire satın almak isteyenlerin kendi kredi notlarını kontrol ettirmeleri gerekir. Kredi kullanımında sadece krediyi kullanacak kişinin değil hane halkındaki diğer kişilerin de gelirleri değerlendirmeye alınır. Bu önemli detay atlanmamalı ve diğer kişilerin gelir belgeleri de mutlaka ibraz edilerek kredi çıkma olasılığı yükseltilmelidir. Eğer Kredi kullanmak isteyen kişinin geliri yeterli düzeyde değilse eşinin geliri de başvuruya ilave edilerek ve bu sayede gelirlerin birleştirilmesi yolu ile krediye başvurusu yapılabilir. Bu sayede kredi çıkma olasılığı elde edilmiş olur. Eğer kredi kullanacak kişi daha yüksek tutarda kredi kullanmak istiyor ama geliri istediği oranda krediyi almaya yetmiyorsa gene eşinin gelirinin birleştirilmesi ile istediği oranda kredinin çıkması sağlanabilir.

konut kredisi başvuru

Konut Bedelinin %20’sinin Peşin Olarak Ödenmesi Gerektiği Unutulmamalı

Kredi kullanarak daire alacak kişinin dairenin toplam bedelinin %20’sini peşin olarak ödemesi gerekmektedir. 500.000 TL değerindeki bir evin 100.000 TL’sinin peşin olarak ödenmesi gerekir. Ancak kalan 400.000 TL’lik kısım için kredi baş vurusu yapılabilir. İstenen bu rakamın ya tamamı ya da bir kısmı başvuru dosyasındaki belgeler değerlendirilerek çıkarılır. Ya da kredi hiç çıkmayabilir.

Hazırlanan Ekspertiz Raporu Uygun Düzenlenmiş Olmalı

Bankalar ancak kendilerine gelen ekspertiz raporu doğrultusunda hareket ederler. Krediye başvuran kişinin kredi kullanılıp kullanamayacağı, eğer kullanacaksa hangi tutarda kredi kullanabileceğine ilişkin bilgilerin tümü ekspertiz raporuna yazılır. Bankalar da bu bilgiler çerçevesinde başvuru yapan kişiye olumlu ya da olumsuz cevap verirler.

Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler yukarıda sıralanan 7 başlık doğrultusunda hareket etmeli ve buna göre ve bankaya gitmelidirler

Konut kredisi hesapla

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.