Kredi Borcu Taksit Erteleme Nasıl Yapılır?

kredi taksiti ertelenir mi 
Paylaş
 

Günümüzde neredeyse herkes bankalardan kredi çekme olayına bir defa bile olsa girişmiştir. Birçok kişi de kredi çekerken nasıl ödeyeceğini ve nasıl kullanacağının planını önceden yaparak kredi çekmeye karar vermiştir. Ancak hayatımızda yaşanan aksilikler bazen bu planların tam olarak uygulanmasına engel olur ve böylece borçlarımızı ödeyemez hale bile geliriz. Ancak canınızı sıkacak durum ödeyemeyecek olmanız değil, zamanı gelmiş taksit veya borcunuzun olmasıdır.

Kredi Borcu Ertelenir Mi?

Planlarınız dahilinde olmayan bir sebepten dolayı kredi taksiti ertelenir mi diye sorarsanız, bu durumun mümkün olduğunu hemen belirtelim. Bankalar sizlere kredi sunarken ilk beklentileri bir şekilde bu borcun geri ödenmesidir. Sizlerin borcunuzu hiç ödememe potansiyeliniz den ise, yeniden yapılandırma veya erteletme bankaların bir anlamda işine gelir.

Çekilen kredilerin geri ödemesi zamanında ödenmesi olduk önemlidir. Çünkü borcunuzu bir gün dahi aksatırsanız, bu durum kredi notunuza olumsuz etki edecektir. Gecikme olması durumunda, kredi notunuzda düşer ve böylece diğer banka işlemlerinde oldukça zorlanabilirsiniz. Kredi notunuzu oldukça yüksek tutmakta fayda var. Bunun nedeni ise günün birinde borcunuzu ödeyemeyecek olsanız dahi, bankalar sizleri kredi notunu dikkate alarak borcunuzu rahatlıkla erteletebilir veya yapılandırabilir.

Kredi Taksit Ya da Borç Erteleme Nasıl Yapılır?


Kredi borcu erteleme başvurusunu borç kapıya dayanmadan önce yapmalısınız. Borcunuzun veya taksidinizi ödeyemeyecek bir durumdaysanız, hiç zaman kaybetmeden bankanızla görüşerek bu durumu bildirmelisiniz. Borcunuzun kalan kısmını kaç taksitle nasıl ödeyeceğinizi bankalara detaylı bir şekilde bildirmelisiniz. Bunu ister bankanın çağrı merkezi ile ya da bizzat banka şubeleri ile görüşerek halledebilirsiniz. Ancak yüz yüze görüşmenin avantajlı olduğunu düşünerekten, birebir görüşmelerde bunu belirtmeniz daha mantıklı olacaktır.

Bankanıza gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra, banka yetkilileri sizlere bu borcu yapılandırabileceklerini ve birkaç ay bu borcu dondurabileceklerini ileteceklerdir. Ancak az önce bahsettiğimiz kredi notunuzun yüksek olması önemlidir. Kredi notunuz yüksek ise sizlere büyük kolaylıklar sağlanacaktır.

kredi taksit borcu erteleme

Kredi Borcu Ertelersem Ne Olur?

Bankalar sizlerden gelen kredi taksit erteleme talebine genellikle borcu yeniden yapılandırma talebi ile karşılık verirler. Bu durum bankanın işine geldiği gibi sizlere de büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Çünkü yeniden yapılandırma ile borcunuzu tekrar taksitlere bölünecek ve bu defa taksit tutarınız da makul seviyelere çekilecektir. Bu arada borcunuzu da birkaç ay erteleyebilme şansınız olabilir.

Kredi borcunu erteledikten sonra sizlere bazı olumsuz durumlar da beklemektedir. En basitinden sizlere yeniden faiz yükü binecektir. Bununla birlikte taksit sayınız aratacağı için uzun süre borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Lakin her açıdan bakıldığı zaman, ödemediğiniz borçların oluşmasından kat kat daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Bugün verdiğimiz bu bilgiler, şu anda bankaların sundukları kredi taksit borcu erteleme konusundaki uygulamalarıdır. Bu bilgiler zamanla değişebileceğinden araştırmalarınız detaylandırabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.