Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Yanlışlar

kredi-karti-nedir
Paylaş
 

Gerek kullanım rahatlığı, gerek taksit imkanları sebebiyle kredi kartı kullanım oranı zamanla bütün dünyada artmıştır. Hem bize kolaylık sunan hem de ödenmediğinde büyük yaptırımlara uğratan bu kartları, yararlı şekilde kullanmak ve uğrayabileceğimiz zararları azaltmak için neler yapılabilir diye araştırdık.

1. Ödeyemeyeceğinden Fazlasını Harcama: Her birimizin çokça duyduğu bu tavsiye, aslında en önemlilerinden biri. Borçlar ödenmediği taktirde sürekli artan faizler ve gecikme bedelleri ve dahi gecikme bedeli faizleri gibi sorunlar tüketicileri büyük maddi yükümlülüklerin altına sokmakta. Gelir-gider dengesinin iyi yapılması, yapılan harcamaların kontrol altında olması çok önemli.

2. Sadece Asgari Tutarı Ödemek: Asgari tutar, borcun sadece yüzdelik olarak bir kısmını içerdiği için yasal sürece uğramamak adına başvurulan bir yöntem. Fakat, sürekli yapıldığı taktirde; ödenen faiz miktarını da arttırdığı için devamlı yapılması durumunda kart sahibine gelecek aylar için gereksiz bir borç daha ekliyor. Ucu bucağı olmayan bir borca sebebiyet veriyor. Sadece asgari tutar ödeyerek borçtan kurtulmak neredeyse imkansız. İlk madde de belirttiğimiz gibi sadece aylık ödeyebileceğimiz tutar kadar alışveriş yapmalıyız.

3.Avantajları Umursamamak ve Avantajlardan Yararlanmamak: Kredi kartlarının pek çoğuna bir miktar kullanım bedeli karşılığında sahip oluyoruz. Bankalar da birbirleriyle yarışlarında bir adım öne geçebilmek için çeşitli avantajlar sunuyor. Gerek marka indirimleri olsun, gerekse belli bir miktarda harcama karşılığında verilen avantajlar olsun bunları takip etmek ve kullanmak kart sahipleri bakımından avantajlı olacaktır.


4.Limite Dikkat Etmemek: Gerek kredi kartı kullanım kolaylığından olsun, gerekse kredi kartını aslında kendi paramız gibi harcayışımızda olsun limite dikkat etmemek de sorun teşkil ediyor. Limitler genel olarak kart sahibinin maaşı, gelirleri üzerinden tespit edildiği için aslında sizin ödeme zorluğu çekeceğiniz son sınır anlamına geliyor. Dolayısıyla limiti doldurmak kart sahibine hem ödeme güçlüğü yaratacak hemde faiz sorunlarıyla uğraşmasına neden olacaktır.

kredi kartı5.Nakit Avans Kullanımı: Nakit avans kullanımı en fazla faiz ödenen uygulamalardan birisidir. Çok acil olmadığı müddetçe uzak durulması gerekmektedir. Yine kullanılırken sonraki ay ödemeyebilme ihtimalini de düşünmek gerekir.

6.Kredi Kartı Sayısı: Kredi kartı sayısının fazla olması hem yapılan harcamaların takibini zorlaştırır hem de kart borçlarının ödenmemesi durumunda her biri için ayrıca ödenecek faiz, gecikme bedeli gibi gerekli ödemelerin sayısını arttırır. Ayrıca kredi kartı sayısının fazla olması limiti de arttıracağı için tehlikelidir. Şayet kartların sahibi ödemelerini takip edemiyorsa çok ödemesi gereken borç miktarı da artacaktır.

Etiketler:
Kredi Kartı

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.