Kredi Kartım Çalındı veya Kayboldu Ne Yapmalıyım?

kredi kartı çalınması
Paylaş
 

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça fazla çoğu insanın bilinçli bir şekilde kredi kartı kullanması finansal anlamda büyük yarar sağlamaktadır peki kredi kartınız çalındı ya da kaybolduysa ilk etapta ne yapmalısınız. Öncelikle kredi kartınıza ait bankanın müşteri hizmetleri arayıp kartınızın çalındığını ya da kaybolduğunu bildirmelisiniz. Sonrasında banka kartınız bloke edecektir yeni kredi kartı başvurusunu da yine bankanın müşteri hizmetlerinden ya da banka şubesinden talep edebilirsiniz.

Kredi kartınızın çalınma ya da kaybolma durumunda yapmanız gereken bir diğer alternatif ise internet bankacılık hizmeti kullanmaktır. Bu hizmetten bankanızın internet adresine girdiğinizde kredi kartı iptal seçeneği bulunmaktadır. Bu bölümde kredi kartı bilgilerinizi eksiksiz siteye giriş yapıp kredi kartınızı bloke edebilirsiniz. Kredi kartım çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım? Sorusuna en etkili çözümlerden biride kartınızın bağlı olduğu banka şubesine gidip kartınızı çalındığını ya da kaybolduğunu bildirmenizdir.

Kredi Kartım ÇalındıKredi Kartın Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler


Kredi kartınız çalınır ya da kaybolursa kartınızı bloke ettirdikten hemen sonra hesap hareketlerini inceleyin. Sonrasında hesaplarınıza ait bilgilerin çıktısını alarak saklayın bu işlemi yapmanız sonrasında başınıza gelecek herhangi bir olumsuzlukta bankanızla problem yaşamanızın önüne geçecektir.

Kredi kartınızın kaybolması durumunda yine aynı işlemleri yapmanız gereklidir. Yukarıda sıraladığımız işlemleri en hızlı şekilde yapmanız kötü niyetli insanların hesabınızdaki parayı kullanmasına engeldir. Kredi kartım çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım? Şayet bu durum başınıza geldiğinden uzun bir süre sonra kartınızın olmadığını fark ettiyseniz. Yine yapmanız gereken ilk etapta banka çağrı merkezini aramak olsun kartınızın çalınması durumunda kartı kullanmak için şifre öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum size zaman kazandıracak ve kartınızı bloke ettirmiş olacaksınız.

Kredi kartınızın çalındığını veya kaybolduğunu fark ettiğiniz andan itibaren çağrı merkezinden kartınızı bloke ettirdikten hemen sonra hesap hareketlerini inceleme isteğinde bulunun şayet kartınız bloke edilmiştir. Bilgisini alsanız dahi hesap hareketlerini takip etmeniz kartınızın sonrasında kullanıp kullanılmadığını öğrenmenin en kolay yoludur. Kredi kartım çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım diyorsanız yapmanız gereken işlemlerden biride kredi kartı iptalinden sonra yapılmış harcamalar itiraz etmek için hesap ekstrenizi mutlaka bankadan talep edin kartınız çalındı ya da kaybolduğunda sizin dışınızda harcama yapıldı ise hesap ekstresi ile bankaya itiraz etme şansınız vardır. Böylelikle çalındığını ya da kaybolduğunu bankaya bildirdiğiniz halde yapılan bütün harcamalardan bankayı sorumlu tutarak sizin dışınızda harcanan parayı bankadan geri alabilmeniz mümkündür.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.