Kredi Kartımdan Yapmadığım Alışverişe İtiraz

emekli kredi borcu
Paylaş
 

Kredi Kartımdan Yapmadığım Alışverişe İtiraz

Hayatımızın her alanında kullandığımız kredi kartlarının kopyalanması, çalınması veya iznimiz dışında kullanılması gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Hayatımızı kolaylaştıran ve birçok farklı alışveriş avantajı sunan kredi kartları bazen kullanıcısına zorlu durumlar yaşatmaktadır. Bunun önüne geçmek için dikkatli ve bilinçli olmak gerekir. Gelişen teknoloji daha bilinçli kullanım imkanları sunmaktadır. Bunlardan biri de mobil uygulamalar ile yapılan harcamaların sürekli bilgisinin gelmesidir. Mobil uygulamalardan kredi kartı ekstreleri incelenerek yapılan veya yapılmayan tüm alışverişler kayıt altına alınabilmektedir. Kredi kartımdan yapmadığım alışverişe itiraz konusunda ise şu şekilde işlemler karşımıza çıkacaktır.

Kredi Kartımdan Yapmadığım Alışverişe İtirazKredi kartlarının güvenliği ve bilgilerinin saklanması sorumluluğu sadece bankalara ait değildir ve tüm yükümlülük kullanıcılarda dır. Kredi kartlarının çalınması veya kaybolması durumunda direkt olarak bankanızla iletişime geçmeli ve kartınızı iptal ettirmeniz gerekir.


Kredi kartlarının en büyük güvenlik sorunu internet üzerinden yapılan alışverişler olmaktadır. İnternet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde kartların numaraları, son kullanma tarihleri ve CVC kodları belirtilmektedir. Buradaki tüm sorumluluk ise bankalara ait olmakta ve yapılan alışverişin güvenliğini bankalar sağlamaktadır. Kredi kartımdan yapmadığım alışverişe itiraz noktasından önce kullanılan tüm kredi kartlarınız için 3D security sistemine giriş yapmalısınız. Bu sistem sayesinde kredi kartlarından yapılan tüm alışverişlerde sizler onay mesajları gönderilir ve yapılan tüm alışverişler sizlerin kontrolünde gerçekleşmiş olur.

Kredi Kartının Çalınması veya Kaybolması Durumunda Ne Yapılır?

Kredi kartı ile kullanıcısının haberi olmadan yapılan alışverişlerde sorumluluk farklı ellerde toplanabilmektedir. Bu işlemlerin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bankanın sorumluluğu ayrı olurken, kart kullanıcısının veya alışveriş yapılan sitenin de belirli sorumlulukları bulunmaktadır. Kredi kartınızdan sizin haberiniz olmadan yapılan bir alışveriş ya da para çekme durumu ile karşılaştığınızda yedi (7) gün içerisinde bankanıza başvuruda bulunmanız gerekir. Bu yapılacak olan başvuru dilekçe ile yapılmaktadır. Bu işlemden sonra banka devreye girer ve yapılan alışverişte ödenen parayı hemen bloke ederek tekrardan paranın hesabınıza dönmesini sağlar. Uygulama satın almadan herhangi bir e – ticaret sitesinden yapacağınız alışverişlerde yapacağınız bir yanlışlık sonucu da bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Alımı yanlışlıkla yapmanız veya sizin haberiniz olmadan yapılan tüm alışverişleri iptal etme hakkınız bulunmaktadır.

Kredi kartınız ile sizden habersiz şekilde yapılan bir harcama sonucunda kredi kartımdan yapmadığım alışverişe itiraz hakkınızı kullandınız ve gerekli olan iptal işlemlerini gerçekleştiremediniz. Bu gibi bir durumda dava açma hakkına sahipsiniz. Tabi dava açılması için de belli bir kriter bulunmaktadır. Yapılan harcamalar eğer 3610 TL’nin altındaysa tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekir. Eğer yapılan harcama bu miktardan yüksekse direkt olarak dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.