Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Paylaş
 

Genellikle sigortalılık süresi, diğer adıyla kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi bankaların değerlendirme durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak genelleme olarak:

1- SGK’lı olarak çalışan:

Son iş yerinde en azında 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmak genel olarak bankalar tarafından istenir. Hatta bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 ay olmaktadır. Ancak kredi kullanacak kişinin kredi notu iyi seviyede yer alıyor ise bu süreler kısalabilir.

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

2- Vergi levhalı olarak çalışan:


Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister.

3- Memur olarak çalışan:

Memur olarak işe başlanması durumunda, herhangi bir çalışma süresi bankalar tarafından genel olarak istenmez. Ancak bu durumda kredi notu bankalar açısından kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olur.

4- Emekli olarak çalışan:

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Fakat emekli olarak çalışıldığı zaman süre kısıtlaması olmasa dahi, resmi olarak beyan edilmesi ya da iş yerinden çalışıldığını gösteren yazı istenmektedir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.