BorsaCep
Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?
Sosyal Medyada Paylaş
20 Mart 2018
BorsaCep

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Genellikle sigortalılık süresi, diğer adıyla kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi bankaların değerlendirme durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak genelleme olarak:

1- SGK’lı olarak çalışan:

Son iş yerinde en azında 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmak genel olarak bankalar tarafından istenir. Hatta bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 ay olmaktadır. Ancak kredi kullanacak kişinin kredi notu iyi seviyede yer alıyor ise bu süreler kısalabilir.

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

2- Vergi levhalı olarak çalışan:


Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister.

3- Memur olarak çalışan:

Memur olarak işe başlanması durumunda, herhangi bir çalışma süresi bankalar tarafından genel olarak istenmez. Ancak bu durumda kredi notu bankalar açısından kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olur.

4- Emekli olarak çalışan:

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Fakat emekli olarak çalışıldığı zaman süre kısıtlaması olmasa dahi, resmi olarak beyan edilmesi ya da iş yerinden çalışıldığını gösteren yazı istenmektedir.