Kredi Notu ve Kara Liste

kara liste nedir
Paylaş
 

Bankacılık sektöründe sık sık duyduğumuz terimler vardır. Kredi notu ve kara liste bunların belki de kulaklarımızın en aşina olduklarındandır. Kredi notu yüksekse güzel, düşükse sıkıntılı bir durumdur. Kara liste ise kredi notunun çok düşük olması durumunun ortaya çıkardığı bir durumdur. Bankalar uygun şartlar ve koşullar sağladığı sürece hayatımızı kolaylaştıran kurumlardır. Gelirimizle orantılı olarak kullanılan bankacılık hizmetleri çoğu zaman bizlere daha kolay yaşam sunar. Ancak dediğimiz gibi uygun şartlar ve koşullarda bu mümkündür aksi halde can sıkıcı süreçler başlar.

kara liste

Bankalarla Anlaşamamanın Sonuçları


Bankalardan aldığımız krediler, kredi kartları gelirimizle orantılı olmalıdır. Böyle olmaması durumunda ise bankalarla olan sıkıntılı süreç başlar. Gelirimize ters düşen banka ödemeleri önce borcumuzda gecikmeler olmasına sonra da ödemelerin birkaç ay üst üste yapılmamasına kadar gidebilir. Bu sayede ilk aşamada uyarı yapılır kredi notunuz düşmeye başlar ve ödemelerin yapılmaması halinde de kara listeye bile girebilirsiniz.

Böyle kötü olayların yaşanmaması için bankalarla istek ve taleplerinizi iyice konuşmalı ve şartları anlamalısınız. Ödemekte zorlanacağınız krediler çekmemeli, yüksek limitli kredi kartları kullanmamalısınız. Kredi notunun hiç düşmemesi çok iyidir ancak düştüğü durumlar olursa da hemen yükseltmek için elinizden geleni yapın ki kara liste denilen o listeye düşmeyesiniz. Kredi notunu yüksek tutmak zor değildir. Önemli olan tek şey zamanında, düzenli ve aksatmadan ödemelerinizi yapmaktır. Böyle düzenli olursanız hem siz sıkıntıya düşmezseniz hem de bankaya işiniz düştüğünde sorunsuz bir şekilde bankalarla çalışabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankacılığı ve bankanın şartlarını anlamak ve daha sonra bankalardan istek ve talepte bulunmak bankalarla sorunsuz, rahat bir birliktelik yaşamanızı sağlar. Unutmayın ki her kurumda olduğu gibi sizin istekleriniz varsa kurumlarında sizden beklentileri vardır bankalarla da iyi geçinmenin yolu düzenli ödemeden geçiyor.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.