BorsaCep
Kredi Notu Neden Düşer?
Sosyal Medyada Paylaş
14 Haziran 2019
BorsaCep

Kredi Notu Neden Düşer?

Bilinenin aksine bankalar üzerinden kredi başvurusu yapılması kredi notu neden düşer kredi notunun düşmesinde rol üstlenmemektedir. Fakat, aşırı bir şekilde kredi başvurusu gerçekleştirilmesi bankalarda olumsuz yönde bir etkileşime sebep olabilmektedir. Bu durumun temel sebebi ise, diğer bankalar tarafından sunulamayan kredinin başvurulan banka tarafından öngörülerek onaylanmamasıdır.

Kredi notu birçok etkenlerden dolayı olumsuz etkilenmesine rağmen özellikle de kredi yada kredi kartı ödeme düzeninde bozulma meydana gelmesi veya bankalara olan kredi borcunun ciddi anlamda artış göstermesi gibi durumlar sonucunda kredi notunda ciddi anlamda düşüş meydana gelebilmektedir.

Türkiye’de Kredi Notu Sistemine Bakan Kuruluş Hangisidir?


Birçok banka müşterileri tarafından bilinmese de Türkiye’de kredi notu sistemine bakan kuruluş KBB bünyesinde hizmete sunulan Findeks adında bir kuruluştur. Tüm bankaların detaylı veri toplanması da Findeks kuruluşunda yer aldığından birçok bankalar bu kuruluşa üye olabilmektedir.

Kredi Notunu Oluşturan Bileşenler

Kredi notu birçok bileşenlerden meydana gelmektedir. Dolaysıyla kredi notunu oluşturan bileşenler şunlardır;

Çekilen kredilerde ödeme düzensizliği
Mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu
Yeni alınan krediler
Kredi kullanım yoğunluğu
Diğer Etkenler

Yukarıdaki temel bileşenler dışında bazı etkenler de kredi notunun mimimum düzeyde etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu etkenler;

Otomatik ödeme talimatı sunulması
Kredi kartı kullanma süresi
Banka hesaplarına giriş ve çıkış gibi etkenlerdir.
Dolaysıyla kredi notunuzun düşmemesi açısından yukarıdaki etkenlere dikkat etmeniz gerekmektedir.