Kredi Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

kredi ödemesi gecikirse ne olur
Paylaş
 

Finans kurumlarından veya bankalardan alınan krediler için kredi çekenin ve verenin doğru bir ödeme planı oluşturmaması veya kişilerin gelir durumlarından kaynaklanan sıkıntılardan dolayı taksitlerin ödenememesi veya geciktirilmesi yaşanabiliyor. Kredi ödemesi gecikirse hem krediyi alan kişi hem de varsa kefilleri hakkında yeni bir süreç başlamaktadır.

2016 yılında genellikle tüketici kredileri için getirilen yasa ile kredi borçlarında ödenmeme gibi bir durum olduğunda, bankaya kredi taksitlerini iptal etme hakkı tanınmıştır. Bu yasaya istinaden kredi ödemesi gecikirse, bankaya olan kredi borcunuzu aksattığınız da veya ödemediğinizde, banka bir sonraki taksiti dahi beklemeden kredi işleminizi iptal ederek çekmiş olduğunuz toplam kredi bedelini tek seferde yani peşin olarak sizden talep edebilme hakkına sahiptir.


Kredi ödemesi gecikirseBankalardan alınan kredilerin ödenememesi durumunda, ilk etapta gecikme faizi öne çıkar. Yani ödemeniz gereken kredi tutarının artması söz konusudur ve toplam kredi bedeli için faiz işletilecektir. 90 gün boyunca size ulaşamayan banka yetkilileri hakkınızda takip süreci başlatacaktır. Kredi sözleşmeniz ve imzalı başvuru formunuz başta olmak üzere kimlik bilgileriniz banka avukatına teslim edilecektir. Eğer yine ödeme olmaz ise, dosyanız yasal takibe alınır ve banka borcunuzu tahsil etmek için yasal yollara başvuracaktır. Bu süreçte kredi alırken bankaya vermiş olduğunuz herhangi bir ipotek veya teminat söz konusuysa bu mallarınız hemen bankanın üzerine geçecek veya hakkınızda icra süreci başlamış olacaktır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.