Milli Gelir Nedir Ve Nasıl Hesaplanır?

Milli Gelir Nedir
Paylaş
 

Milli Gelir Nedir Ve Nasıl Hesaplanır?

Sanayileşmiş ülkelerde ortaya çıkan milli gelir deyimi, ekonominin bel kemiğini oluşturmaktadır. İlk olarak ise 1688 yılında İngiltere’de hesaplanmıştır. Büyüklük ve varlık olarak üç boyuta ayrılan milli gelir; üretim, gelir ve harcama olarak özetlenmektedir. Milli gelirin farklı tanımlamaları mümkündür.

Üretim, Gelir Ve Harcama Bakımından Milli Gelir

Milli gelir denilince ilk akla gelen tanım; bir yıl içerisinde bir ülkede üretilen mal ve hizmetlerin toplam değeridir. Bu tanım milli geliri üretim bakımından ifade etmektedir. Gelir bakımından ifade etmek gerekirse; üretime katılan bütün üretim faktör sahiplerinin belirli dönemde elde ettikleri gelirler toplamıdır. Harcamalar açısından ise; bir ülkenin belirli bir dönemde mal varlığı aynı kalmak şartıyla, harcayabileceği mal ve hizmet toplamıdır.

Bu üç tanım farklı görünse dahi birbirini tamamlar niteliktedir. İlk tanım gelirin doğuşunu, ikinci tanım bölüşülmesini, üçüncü tanım harcamanın boyutunu ifade etmektedir. Burada milli gelirden kastedilen üretici fiyatlarıyla safi yurt içi hasıladır.(SYH) Dolaylı vergi hesaplamalarında uygulamada milli gelir kavramı ile piyasa fiyatları ile gayri safi yurt içi hasıla(GSYH) değeri dikkate alınmaktadır. Bu iki değer arasında (SYH-GSYH) amortismanlar ve dolaylı vergiler toplamı kadar fark bulunmaktadır.


milli gelir nedir

Milli Gelir Hesaplamalarını TUİK Yapar

Ülkemizde milli gelir hesaplamaları 1970 yılından bu yana TUİK tarafından yapılmaktadır. 2007 yılına kadar milli gelir değeri olarak gayrisafi milli hasıla hesaplanmaktaydı. Ancak bu durum 2007 yılından sonra değişmiş ve gayri safi yut içi hasıla hesaplanmıştır. Bu değişikliğin nedeni olarak ise AB ülkeleri ile uyum süreci gösterilmiştir.

Milli gelirin hesaplanmasında üç farklı yöntem bulunmaktadır. Üretim, gelir ve harcama yöntemi uygulanmaktadır ancak tüm bilimsel çalışmalarda üretim yöntemi ile yapılan hesaplama dikkate alınmaktadır. Bu hesaplamada , her sektörde sağlanan üretimin değeri katma değer olarak dikkate alınmaktadır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.