Milli gelirimiz 2020 de ne kadar olacak?

milli gelir 2020
Paylaş
 

Hükûmet, hazırladığı Orta Vadeli Program (OVP) ile Türkiye’nin büyümesine ve halkın refah düzeyini artırmaya yönelik adımlar atacak. 2018-2020 yılları arasına kapsayan program kapsamında Türkiye’nin 13 bin dolar millî gelir ile orta gelir grubunda üst orta gelir grubu ülkeleri arasına girmesi sağlanacak. Orta Vadile Program’da Türkiye’nin büyüme, enflasyon, işsizlik ve cari açık hedeflerine yer verildiğni belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Küresel ekonomi 2017’de tekrar hızlandı ve muhtemelen yüzde 3.5 civarında olacak. Göstergeler büyümenin bir miktar daha hızlanabileceğini gösteriyor. Avro bölgesinde iktisadi faaliyet güçleniyor. Bu, ülkemizin ticareti için olumlu bir sinyal 2017 yılında sanayi üretimi ve yatırımlarındaki artışta bir toparlanma gözlemliyoruz ve ortalama yüzde 3,9 ticaret hacmi artışı olacağını tahmin ediyoruz.


mili gelir

Petrolün 55-60 dolar civarında seyredeceği varsayılıyor” dedi. OVP’de yıl sonu enflasyonunun yüzde 9,5 olarak öngörüldüğünü söyleyen Şimşek “2017 yılına ilişkin göstergeler yıl genelinde yüzde 5,5 seviyesinde büyüme oranının yakalanabileceğine işaret etmektedir. Yeni Orta Vadeli Program (2018-2020) döneminde de uygulayacağımız reformlar sayesinde daha dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcılığını artırdığımız bir büyüme politikası hedefliyoruz. Bu yıl ve önümüzdeki 3 yıl büyüme hedefi yüzde 5,5 düzeyinde olacaktır. Program dönemi sonunda (2020 sonu) kişi başı gelirin 13 bin doları aşacağını umuyoruz. 2019 itibarıyla işsizliğin yeniden tek haneye düşmesini bekliyoruz. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 9,5 olmasını tahmin ediyoruz. 2020 yılında cari açığın millî gelire oranının yüzde 3,9’a gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Kamu kesimi borçlanma gelirinin millî gelire oranının da yüzde 1,3’e gerilemesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.