Dur Bakalım Diyerek Tasarruf Edebileceğiniz 5 Finansal Durum Nedir?

Paylaş
 

Nasıl tasarruf edebilirim; Her insan ekonomik olarak tasarruf etme ihtiyacı duymaktadır. Tüketimde, dikkatli davranmak ve yeterli olduğundan fazlasını tüketmemek, hayatın getirdiği zorunluluklardan biridir. Tüketim mallarında idareli olmaya ve israftan kaçınmaya tasarruf denilmektedir. Hayatta her alanda tasarruf etmenin yolları mevcuttur. Dur bakalım diyerek, tasarruf edebileceğiniz 5 finansal durum nedir?

Tasarruf etmek zor gibi görünse de bir yerden başlamak gereklidir. İnsanların acil durumlarda, en az 3 ay idare edebilecek kadar birikiminin bulunması gerekmektedir. Peki, dur bakalım diyerek tasarruf edebileceğiniz 5 finansal durum nedir?

nasıl tasarruf edebilirimMülkler Paraya Çevrilmeli

Tasarruf yatırımla, yatırım da süreklilikle gerçekleşmektedir. Zaman içerisinde değişen şartlar gereği, yatırımların değiştirilmesi gerekmektedir. Elde bulunan kullanılmayan mülkler, paraya çevrilerek tasarruf yapılmalıdır.

Her Ay Kenara 100 Lira Konulmalı

Para yönetiminde en önemli kural; kenara bir miktar ayırmaktır. Birikim yapmak, kenarda yüklü miktarda para bulunması zor gibi görünebilir. Ancak unutmamak gerekir ki; “Damlaya damlaya göl olur.” Bu nedenle bir yerden başlamak gerekmektedir. Her ay kenara 100 TL koymak iyi bir başlangıç olacaktır. Yavaş yavaş biriken para, zor zamanlarda imdada yetişecektir.


tasarrufYüzdelerle Hesaplama

Kişisel finans konusunda karşılaşılan en büyük sorun, paranın nasıl harcanması gerektiğinin bilinmemesidir. Çok para kazanmak değil, doğru para harcamak zenginleştirmektedir. Bu nedenle gelirleri doğru şekilde harcamak ve birikim yapmak gerekmektedir. Bütçenin sağlıklı olması için yüzdelerle hesaplama yapılmalıdır. Örneğin; “Aylık gelirin yüzde 20’si ulaşıma, yüzde 40’ı kiraya gidecek” şeklinde tablo oluşturulmalıdır.

Doğrudan Yatırım

Doğrudan yatırım, tasarruf noktasında ekonomi uzmanlarınca en çok öneriler atılımlardan dır. Şirketlerin ülke dışı farklı şirketlerle ortaklık kurması veya birleşmesi kazanç ivmesini yukarılara taşımaktadır. Bu nedenle tasarruf noktasında en çok verim alınacak finansal durumlardan biri, doğrudan yatırım yapmaktır. Elde edilen karın, hızlı şekilde artmasını sağlayan doğrudan yatırımda, şirket seçiminde dikkatli olmak gerekmektedir.

Portföy Yatırımları

Sıcak para olarak adlandırılan portföy yatırımları tasarruf noktasında oldukça verim sağlamaktır. Menkul değerlere yapılan bu yatırımda amaç, risk karşılığında en yüksek getiriyi elde etmektir. Üretime değil de menkul değerlere yapılan portföy yatırımları tasarruf edebilmek için birebirdir.

portföy

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.