Öğrenci Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Paylaş
 

Öğrencilerin nakit harcamalarını karşılamak için aldıkları kredi kartları, yanlış kullanıldığı zaman büyük sorunlara neden olmaktadır. Öğrenciler bazı zamanlarda yaşadıkları finansal sorunlardan dolayı kredi kartı borçlarını ödemede problem yaşayabilmektedirler. Peki, öğrenciler kredi kartlarının borcunu ödemekte gecikirse herhangi bir faiz işler mi?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Her ay düzenli olarak, yapılan harcamaların tutarı ve alışveriş ayrıntılarını gösteren hesap kesim özetiniz belirlediğiniz tarihte adresinize gönderilmektedir. Hesap özetine yansıyan borcunuzun hepsini son ödeme tarihi geçmeden önce ödemeniz gerekir. Normal kredi kartlarında olduğu gibi öğrencilere özel kredi kartlarının borcu son ödeme tarihine kadar ödenmediğinde, gecikme faizi işlemeye başlar. Böyle bir durumda daha yüksek miktarlar ödemek istemiyorsanız, kredi kartızı kullanırken dikkatli olmalı ve borcunuzun en az asgari miktarını son ödeme tarihini geçirmeden ödememiz gerekir.


Kart Borcu Ödenmezse

Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemeyecek durumdaysanız o halde sadece minimum ödeme tutarını ödemeniz gerekir. Eğer sadece asgari ödeme tutarın altında bir ödeme yapar ya da hiç ödeme yapmazsanız, bankanız tarafından en kısa sürede ödeme yapmanız gerektiğine dair bir uyarı alırsınız. Uyarı sonrası hala ödemenizi yapmadıysanız, kartınıza ait hesap özeti borcunuza günlük gecikme faizi uygulanmaya başlar.

İkinci aşamada ise, bir sonraki döneme ait hesap özetiniz gelmiş ise ve ödemeniz gereken tutarı hala ödememiş durumdaysanız, 30 gün gecikmeli alacaklar grubuna dahil olursunuz. Bu durumda ödemeniz gereken tutar, gecikme faizinin de etkisiyle çok daha artacaktır. Bankanızdan gelen ikinci uyarı mektubundan sonra, kartınız alışverişe kapatılacaktır.

Üçüncü aşamada, bir sonraki hesap kesim tarihinizde, önceki dönemin asgari tutarını ödemediyseniz 60 gün gecikmeli alacaklılar grubuna dahil olursunuz.

Yasal Süreç

Bankanız 90. günün sonunda, borçlarınızı ödemeniz gereken tarihte ödemediğiniz için hukuki işlemlere başlamak zorunda kalacaktır. Bu durumda banka borcun tamamının ödenmesi için müşterilerine 15 günlük ek süre verecektir. Eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız bankanız ile iletişime geçip bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ancak ödeme planına sadık kalmadığınız durumlarda bankanız ile aranızda yasal süreç başlayacaktır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.