BorsaCep
Öğrenci Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne Olur?
Sosyal Medyada Paylaş
20 Mart 2018
BorsaCep

Öğrenci Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Öğrencilerin nakit harcamalarını karşılamak için aldıkları kredi kartları, yanlış kullanıldığı zaman büyük sorunlara neden olmaktadır. Öğrenciler bazı zamanlarda yaşadıkları finansal sorunlardan dolayı kredi kartı borçlarını ödemede problem yaşayabilmektedirler. Peki, öğrenciler kredi kartlarının borcunu ödemekte gecikirse herhangi bir faiz işler mi?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Her ay düzenli olarak, yapılan harcamaların tutarı ve alışveriş ayrıntılarını gösteren hesap kesim özetiniz belirlediğiniz tarihte adresinize gönderilmektedir. Hesap özetine yansıyan borcunuzun hepsini son ödeme tarihi geçmeden önce ödemeniz gerekir. Normal kredi kartlarında olduğu gibi öğrencilere özel kredi kartlarının borcu son ödeme tarihine kadar ödenmediğinde, gecikme faizi işlemeye başlar. Böyle bir durumda daha yüksek miktarlar ödemek istemiyorsanız, kredi kartızı kullanırken dikkatli olmalı ve borcunuzun en az asgari miktarını son ödeme tarihini geçirmeden ödememiz gerekir.


Kart Borcu Ödenmezse

Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemeyecek durumdaysanız o halde sadece minimum ödeme tutarını ödemeniz gerekir. Eğer sadece asgari ödeme tutarın altında bir ödeme yapar ya da hiç ödeme yapmazsanız, bankanız tarafından en kısa sürede ödeme yapmanız gerektiğine dair bir uyarı alırsınız. Uyarı sonrası hala ödemenizi yapmadıysanız, kartınıza ait hesap özeti borcunuza günlük gecikme faizi uygulanmaya başlar.

İkinci aşamada ise, bir sonraki döneme ait hesap özetiniz gelmiş ise ve ödemeniz gereken tutarı hala ödememiş durumdaysanız, 30 gün gecikmeli alacaklar grubuna dahil olursunuz. Bu durumda ödemeniz gereken tutar, gecikme faizinin de etkisiyle çok daha artacaktır. Bankanızdan gelen ikinci uyarı mektubundan sonra, kartınız alışverişe kapatılacaktır.

Üçüncü aşamada, bir sonraki hesap kesim tarihinizde, önceki dönemin asgari tutarını ödemediyseniz 60 gün gecikmeli alacaklılar grubuna dahil olursunuz.

Yasal Süreç

Bankanız 90. günün sonunda, borçlarınızı ödemeniz gereken tarihte ödemediğiniz için hukuki işlemlere başlamak zorunda kalacaktır. Bu durumda banka borcun tamamının ödenmesi için müşterilerine 15 günlük ek süre verecektir. Eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız bankanız ile iletişime geçip bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ancak ödeme planına sadık kalmadığınız durumlarda bankanız ile aranızda yasal süreç başlayacaktır.