BorsaCep
Para Biriktirmeye Engel Dışarıda Yemek Yeme Harcamaları
Sosyal Medyada Paylaş
29 Haziran 2017
BorsaCep

Para Biriktirmeye Engel Dışarıda Yemek Yeme Harcamaları

Para biriktirme konusunda insanları etkileyen birçok etken vardır. Gelir-gider dengesinin olmaması,bütçe planlamasının yapılmaması ve gereksiz harcamalar bunların başında gelir. Gereksiz harcamalara bakıldığında para biriktirmeye engel olan etkenlerin başında dışarıda yemek yeme harcamaları yer almaktadır.

Türkiye’de yıllık yapılan dışarıda yemek yeme harcamalarına bakıldığı zaman toplam yapılan harcamaların yıllık 5 milyon Euro seviyesinde olduğu gözlenmektedir. Bu miktar ülkemiz açısından bakıldığında büyük bir harcama miktarı olarak göze çarpmaktadır. İnsanlar dışarıya çıktıklarında genellikle daha kolay ve hızlı olduğu için hazır gıda yada fast food tarzı ürünlere yönelmektedir. Bu tarz yerler özellikle merkezi yerlerde ve avmlerde yer almaktadır. Ancak bu tarz harcamalar hem maddi hemde manevi olarak insanlara üzerinde büyük etkiye sahip olmaktadır. Yinede son dönemlerde ülkelerdeki kriz ve ekonomik daralmalar sonucunda ülkemizde de dışarıda yemek yeme alışkanlıklarında azalmalar gözlenmiş ve vatandaşın parası bu sayede cebinde kalmıştır.


para biriktirme

Ülkemiz gıda devi birçok firma tarafından potansiyel sahibi bir yer olarak görülmekte ve tüketim miktarının fazla olması onlar için cezbedici bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki ev dışı harcamaların artan nufün ve ekonomideki olumlu gelişmelere bağlı olarak daha üst seviyelere çıkacağı belirtilmektedir. Bu durum sonucunda ülkemiz avrupa ortalamasına her geçen gün daha da yaklaşacak ve vatandaşlarımız para biriktirme konusunda büyük kayıplara uğrayacaktır.