Para Biriktirmeye Engel Dışarıda Yemek Yeme Harcamaları

yemek dışarıda
Paylaş
 

Para biriktirme konusunda insanları etkileyen birçok etken vardır. Gelir-gider dengesinin olmaması,bütçe planlamasının yapılmaması ve gereksiz harcamalar bunların başında gelir. Gereksiz harcamalara bakıldığında para biriktirmeye engel olan etkenlerin başında dışarıda yemek yeme harcamaları yer almaktadır.

Türkiye’de yıllık yapılan dışarıda yemek yeme harcamalarına bakıldığı zaman toplam yapılan harcamaların yıllık 5 milyon Euro seviyesinde olduğu gözlenmektedir. Bu miktar ülkemiz açısından bakıldığında büyük bir harcama miktarı olarak göze çarpmaktadır. İnsanlar dışarıya çıktıklarında genellikle daha kolay ve hızlı olduğu için hazır gıda yada fast food tarzı ürünlere yönelmektedir. Bu tarz yerler özellikle merkezi yerlerde ve avmlerde yer almaktadır. Ancak bu tarz harcamalar hem maddi hemde manevi olarak insanlara üzerinde büyük etkiye sahip olmaktadır. Yinede son dönemlerde ülkelerdeki kriz ve ekonomik daralmalar sonucunda ülkemizde de dışarıda yemek yeme alışkanlıklarında azalmalar gözlenmiş ve vatandaşın parası bu sayede cebinde kalmıştır.


para biriktirme

Ülkemiz gıda devi birçok firma tarafından potansiyel sahibi bir yer olarak görülmekte ve tüketim miktarının fazla olması onlar için cezbedici bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki ev dışı harcamaların artan nufün ve ekonomideki olumlu gelişmelere bağlı olarak daha üst seviyelere çıkacağı belirtilmektedir. Bu durum sonucunda ülkemiz avrupa ortalamasına her geçen gün daha da yaklaşacak ve vatandaşlarımız para biriktirme konusunda büyük kayıplara uğrayacaktır.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.