BorsaCep
Parite Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş
28 Mayıs 2017
BorsaCep

Parite Nedir?

Parite Nedir?

Borsa ve forex piyasaları üzerinden yatırım yapan kişilerin çok iyi bildikleri parite kavramı, yatırım piyasasında yeni olan kişiler için biraz karışık gelebilir. Genel itibari ile bu kavramı açıklayacak olursak; ülkelere ait olan resmi para birimlerinin birbirleri arasındaki üstünlük dereceleri olarak açıklama yapabiliriz. Genellikle döviz alım ve satım işlemlerinde karşımıza çıkan bu kavram sayesinde, kişiler tek bir döviz kuruna bağlı kalarak işlem yapmak zorunda kalmamaktadır. Bunun yerine, döviz türlerinin birbirleri ile takaslanarak daha fazla kazanç elde edilmesinin de önü açılmış olmaktadır.


Piyasalarda parite hesaplamalarında genellikle ülkelerin para birimlerinin sembolleri dikkate alınmaktadır. Örnek verecek olursak; Amerikan Doları ve Türk Lirası’nın birbiri arasındaki üstünlük derecesine baktığımız zaman, değerlerin başında USD/TRY gibi bir sembol olacaktır. Bunun beraberinde yazan rakamsal ifadeler ise, Amerikan Doları’nın Türk Lirası’na karşı değerini ifade etmektedir.

Yatırım piyasalarında çok sık karşılaşılan paritelere baktığımız zaman, şu para birimlerini görebiliriz.

USD/TRY
USD/EUR
EUR/USD
EUR/TRY
USD/CHF
USD/JPY
EUR/CHF
EUR/JPY

Burada dikkat edilmesi gereken rakamsal ifadelerin ne anlama geldiğidir. Örneğin; güncel verilere göre 1 Dolar’ın 3 Türk Lirası, 1 Euro’nun ise 4 Türk Lirası olduğunu varsayalım. Bu bilgiler ışığında bir hesaplama yapılacak olursa; USD/TRY= 3, EUR/TRY=4 gibi bir değer alacaktır. Bu hesaplama şekli ile birlikte, kişiler tüm yatırım piyasalarında kolay bir şekilde işlem yapabilecek ve kar oranlarını da arttırabilecektir.