Parite Nedir?

parite nedir
Paylaş
 

Parite Nedir?

Borsa ve forex piyasaları üzerinden yatırım yapan kişilerin çok iyi bildikleri parite kavramı, yatırım piyasasında yeni olan kişiler için biraz karışık gelebilir. Genel itibari ile bu kavramı açıklayacak olursak; ülkelere ait olan resmi para birimlerinin birbirleri arasındaki üstünlük dereceleri olarak açıklama yapabiliriz. Genellikle döviz alım ve satım işlemlerinde karşımıza çıkan bu kavram sayesinde, kişiler tek bir döviz kuruna bağlı kalarak işlem yapmak zorunda kalmamaktadır. Bunun yerine, döviz türlerinin birbirleri ile takaslanarak daha fazla kazanç elde edilmesinin de önü açılmış olmaktadır.


Piyasalarda parite hesaplamalarında genellikle ülkelerin para birimlerinin sembolleri dikkate alınmaktadır. Örnek verecek olursak; Amerikan Doları ve Türk Lirası’nın birbiri arasındaki üstünlük derecesine baktığımız zaman, değerlerin başında USD/TRY gibi bir sembol olacaktır. Bunun beraberinde yazan rakamsal ifadeler ise, Amerikan Doları’nın Türk Lirası’na karşı değerini ifade etmektedir.

Yatırım piyasalarında çok sık karşılaşılan paritelere baktığımız zaman, şu para birimlerini görebiliriz.

USD/TRY
USD/EUR
EUR/USD
EUR/TRY
USD/CHF
USD/JPY
EUR/CHF
EUR/JPY

Burada dikkat edilmesi gereken rakamsal ifadelerin ne anlama geldiğidir. Örneğin; güncel verilere göre 1 Dolar’ın 3 Türk Lirası, 1 Euro’nun ise 4 Türk Lirası olduğunu varsayalım. Bu bilgiler ışığında bir hesaplama yapılacak olursa; USD/TRY= 3, EUR/TRY=4 gibi bir değer alacaktır. Bu hesaplama şekli ile birlikte, kişiler tüm yatırım piyasalarında kolay bir şekilde işlem yapabilecek ve kar oranlarını da arttırabilecektir.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.