Piyasa Psikolojisi Nedir?

para psikolojisi
Paylaş
 

Piyasalarda bakıldığı zaman doğru ve net bilgiye ulaşmak için analiz yöntemlerinin yapılması gerekir. Psikolojik, teknik ve temel analizler için ise piyasa psikolojisini bilmek ve öğrenmek ilk yapılacak işlemlerden biridir. 1985 yılında ortaya çıkan piyasa psikolojisi, toplu olarak sergilenen hareketlerin bir nedeni ya da sonucu olarak bilinir. Piyasadan beklentiler ya da gerçekleşen beklentilerden çıkarlar gibi tüm piyasa katılımcılarına yönelik sergilenen davranışların bir sonucu olan piyasa psikolojisi, özellikle de o dönem içerisinde oluşan trend içinde kalınıp kalınmaması gibi pek çok öngörünün oluşmasına da yardımcı olur.

para psikolojisiGenellikle yatırım yapmak isteyen yatırımcılar temel analiz bilgilerine bakarak enflasyon ile mücadele açısından merkez bankasının uyguladığı faiz artırımı bilgilerinden yola çıkarlar. Tabi Merkez Bankası’nda faizin yükselmesi de kısa vadeli olarak ülkeye ait para biriminin değerlenmesine neden olabileceği gibi portföylerinde para biriminin ağırlığı da artar.


Piyasa Psikolojinin Trendlere Olan Etkisi

Piyasa psikolojisi, trendlerin bitmesine neden olabilecek herhangi bir sorun çıkmaz ise çeşitli faktörler ile piyasa katılımcılarının yönünü de destekler. Piyasada oluşan bir trendin sebebi biliniyor ise hangi etkenlerin ortadan kalkması halinde bu trendin son bulabilmesi adına bir tespit yapılabilir. Piyasa yatırımında katılımcılar, oluşan beklentiler ile dövizlerden çıkış yaparak, o ülkenin para birimindeki arzın artmasına ya da düşmesine neden olabiliyor.

Finansman açısından bakıldığı zaman tüm pazar alanlarında geçerli olan piyasa psikolojisi, yatırımcılar açısından bakıldığı zaman ekonomik verilerin doğru olarak yorumlanmasını varsayar. Ancak gerçek piyasalara bakıldığı zaman bu piyasalarda durum tam olarak böyle değildir. Bir yanda kazananlar bir yanda da zarara uğrayanlar arasındaki farka bakıldığı zaman, psikolojik faktörler analiz yöntemlerini de belirleyebilir. Toplumun hangi ürünü nereden aldığı ya da hangi yatırımı yaparken neler hissettiği gibi de konular da piyasa psikolojisi arasında yer alıyor.

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.