Reşat Altın ve Hamit Altın Nedir?

altın çeşitleri
Paylaş
 

Piyasada Reşat altın ve Hamit altın olarak bilinen altınlar bu sultan zamanında basılan altınlardır. Ama piyasada bu altınların orjinallerini bulmak artık çok güçtür. Dolayısı ile bu iki altında sahip olmak istiyorsanız satın alacağınız kuyumcunun sizin açınızdan güvenilir olması ve satın aldığınızda bir sertifika ya da orijinal olduğuna dair bir kart almanız faydalı olacaktır. Dolayısı ile satılan her Reşat Y da Hamit altını bu sultanlar zamanında basılmış demek değildir ve pekâlâ daha sonra basılan altınlar olma ihtimali yüksektir. Bu iki altın arasındaki farkı ilgilenenler için aşağıda açıkladık.

reşat altınReşat Altının Özellikleri

Sultan 5. Mehmet Reşat tarafından darphaneye bastırılan altındır. Ön yüzünde Sultan Reşat’ın tuğrası, çapraz iki meşale ve çapraz iki defneyaprağı bulunmaktadır. Bunların ortasında da basım tarihi vardır. Ön yüzün üst tarafında da 7 adet yıldız vardır. Arka yüzünde ise İstanbul Darphanesinde basıldığı yazar. Hamit altınından farkları bunlardır ve görünüme ait farklılık söz konusudur. Diğer tüm özellikleri ve fiyatları aynıdır.


 

Reşat altını 22 ayardır ve 7,2 gram ağırlığındadır.

2,5 ve 5’li olmak üzere iki tip daha Reşat altın basılmıştır. 18 gram ve 36 gram ağırlığındadır.

hamit altınHamit Altının Özellikleri

1876 yılında Abdülhamit tarafından bastırılan altınlardır ve halk arasında “Hamit” altın olarak bilinir. Reşat altına nazaran orijinal basımlarını piyasada bulmak çok daha zordur. Ön görünüş olarak Reşat altınla aynıdır fakat tuğralar ve basım tarihleri farklıdır. Her tuğra Padişahın kendi tuğrasıdır. Arka yüzü ise Reşat altını ile aynıdır. Kulpsuz olarak üretilmesine rağmen sonradan kullanım amacına yönelik olarak kulp eklenmiştir. Reşat altını ile aynı ağırlığa sahip olmasına rağmen tarihsel değeri göz önünde bulundurulduğundan biraz daha pahalıdır. Yani sadece altın değeri olarak değil aynı zamanda tarihsel bir değer de bu altınlar üzerinde vardır. Cumhuriyet ve tam altına göre de daha pahalıdır. Hamit altını Reşat altın ile gramaj olarak aynıdır ve gene üç tip olarak basılmıştır. Yukarıda da belirtildiği gibi Abdülhamit tarafından bastırılmış olanlarını bulmak artık çok zordur.

Gelen Aramalar:reşat altın nedir, hamit altin, reşat altın çeşitleri, tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark, reşat altın kaç gram

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.