Riski en az yatırım aracı altın mı dır?

altın mı döviz mi
Paylaş
 

Altın yatırımı yapmak toplumumuzun benimsediği bir davranış şeklidir. Neredeyse gelenek halini almış bir tasarruf yöntemidir. Aslında bizim gibi ülkelerde altın yatırımı yapmak parayı ve alım gücünü sabitlemenin karşılığıdır. Tam anlamıyla bir para kazanma yöntemidir denilemez. Yastık altı altın denen altına ilgi toplumumuzun çok eski davranışlarından birisidir. Ve bu açıdan bakıldığında batı toplumlarında çok fazla görülmeyen bir davranıştır. Yastık altındaki altın rezervi açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğumuz söylenebilir. Konu ile ilgili daha aydınlatıcı bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Türkiye’de Altın Tasarrufu Halk Arasında Neden Yaygındır?

Bunu uzun zaman içinde kazanılmış bir alışkanlık olarak görmek mümkündür. Metal olarak altına duyulan ilginin de bunda payı çok büyüktür ve elbette altın alıp saklamanın sosyolojik ve psikolojik sebepleri de vardır.

Altın alan kişi istediği zaman paraya çevirebileceğini bildiğinden gönül rahatlığı ile parasını altına çevirmektedir. Aynı zamanda bilezik gibi bazı altınların takı olarak da kullanılmasının getirdiği bir durumun da etkisi vardır. Alınıp değer kazanan ve istenildiği zaman hemen satılabilen ve her dönem en azından değerini koruyan bir metal olmasından dolayı toplumun geneline yayılmış bir yatırım ürünüdür.

Altın Yatırımdan Çok Biriktirme Aracıdır

Toplumumuz açısından bakıldığında altın biriktirmek bir yatırımdan ziyade kenarda köşede para değerinde ve her an paraya dönüştürülebilecek bir metayı saklamaktan ibarettir.

Para da altın gibi biriktirilebilen bir şeydir ancak her an harcanabilir duygusunu insanda yaratan bir alım aracıdır. Ayrıca bekletilen para bizim gibi ülkelerde değerini az ya da çok kaybeder. Oysa altın değerini en kötü ihtimalle sabit tutar ve istenildiği zaman ve dünyanın her yerinde paraya dönüştürülebilen bir metaldir. Bir taraftan da kenarda para biriktirmek yerine altın biriktiriyor olmanın psikolojik açıdan bir tatmin yanının olduğunu da unutmamak gerekir. Herkeste olmayan ve aynı zamanda parasal değeri olan bir şeyin biriktirilmesinin yarattığı ruhsal tatmin de denebilir.


Döviz Mi Yoksa Altın Mı Biriktirilmeli?

Biriktirmekten söz edilecekse elbette altın dövize göre çok daha akılcı davranıştır. Yukarıda da açıkça belirtildiği gibi altın esas olarak ister evde ister bankada kasada tutuluyor olsun bir yatırım ürünü değil bir bekletme ürünüdür. Zamanı gelince de paraya çevrilebilme rahatlığını insanda yaratan bir metaldir. Döviz ise uzun süreler saklanan ve bekletilen bir şey değildir. Ama altına oranla bir yatırım aracıdır demek daha doğru ifadedir. Döviz artış seyri izlediği anda hemen bozdurulan ve düştüğü anda tekrar alınan ve sürekli bir takip gerektiren ve piyasada al-sat durumu yaratan bir şeydir. Oysa altın gerekmedikçe asla satılmayan ve kenarda aylarca ve yıllarca bekletilen bir üründür. Altınla döviz arasındaki temel fark budur. Biri sürekli takip gerektiren ve altına oranla çok daha kısa süreler içinde paraya çevrilen, altın ise yıllarca bekletilen ve ancak ihtiyaç halinde paraya çevrilmesi düşünülen bir üründür.

Altına yönelimin daha mantıklı olduğu yukarıdaki açıklamalardan net olarak çıkmaktadır. Kısa vadede döviz altına oranla çok daha fazla kazanç getiricidir ve döviz alanların amacı zaten kazanç elde etmektir. Oysa altında temel amaç bu değildir. Parayı para olarak saklamak (ister döviz olsun isterse bankada faize yatırılmış olsun) yerine değerli bir metal olarak ve bin yıllardır değerini kaybetmeden sürdüren metale çevirerek saklamaktır.

Bu konuda yapılan bir araştırma ortaya şu gerçeği koymuştur. Her ay kenarda çeyrek altın değerinde para ayırıp bekletmenin çeyrek altın alıp bekletmekten çok daha zor olduğudur. Çünkü kenara koyulan para nakittir ve her an harcanıp kullanılabilir. Oysa altın değerli de olsa bir para değildir ve ancak bozdurulması halinde bir alım gücü elde edilebilir. Çok fazla gerekmedikçe de bozdurmaya kıyılamayan bir şeydir. Bu nedenle altın biriktirmek para biriktirmeye göre daha kolaydır ve daha tatmin edicidir.

Altın fiyatları

Dolar ve Euro Fiyatları

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.