Tahvil nedir, Türleri Nelerdir, Nasıl Yatırım Yapılır?

tahvil nedir
Paylaş
 

Tahviller, devletin veya özel şirketlerin ödünç para almak amacıyla çıkardığı borçlanma araçlarıdır diyebiliriz. Tahvil sahibi eşittir tahvili çıkaran kuruluşun alacaklısıdır fakat ilgili şirket veya kamu kurumunun üzerindeki alacağından başka hiçbir hakka sahip olamazlar ve bu kuruluşların yönetimine katılma hakları yoktur. Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan tahviller, vadesine veya getiri kaynaklarına göre sınıflandırılmaktadırlar. Devlet tahvilleri, Hazine Müsteşarlığının bir yıldan uzun vadeyle ödünç para almak amacıyla çıkardığı devlet borçlanma senetleridir diye nitelendirilir.

tahvil nedir, tahvilTahviller, sabit veya değişken faizli olarak ihraca sunulmaktadır. Kupon ödemeli tahviller, vadeden önce belirli aralıklar ile ödeme sağlarlar. Kuponsuz, ya da iskontolu tahvillerde ise, tahvili için ödenen tutarla vadede eldeki tutar arasındaki fark faiz gelirinin ortaya çıkmasını sağlar.


yatırımlarında en büyük risk ise, kurumun anapara veya kuponları ödeyememesini oluşturmaktadır. Şirket tahvilleri, şirketin iflas etmesi ve faiz açısından temerrüte düşmesinden dolayı risk taşıdıklarından, diğerlerine göre daha büyük risk taşırlar. Bu risk şirkettin kredi oranına göre değişebilmektedir. Bir şirket ne kadar riskli olmasıyla faiz oranın da o kadar yüksek olması bağlantılıdır. Bu durum şirketin temerrüte düşme riskini yükseltmektedir.

Bunlara ek olarak tahvil faiz oranı riski altındadır. Tahvil fiyatlarının temelini oluşturan paranın zaman değeri hesaplamalarında kullanılan cari piyasa faizleri değişiklik gösterirse tahvilin fiyatlamasında vadeye bağlı değer değişikliğinin dışında bir kazanç ya da kayıp da ortaya çıkabilmektedir. Eğer piyasadaki faiz oranları gerilemiş ise tahvil fiyatı artar, faiz oranları artmışsa tahvil fiyatı düşer.

Tahvilde gerek faiz kazançları gerekse ikincil piyasada alım satmaktan kaynaklı sermaye kazançları %10 oranına kadar stopaja tabi olur. Stopaj nihai vergi kapsamındadır. Ayrıca stopaj beyana tabii değildir.

Etiketler:
tahvil tahvil nedir

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.