Tam Altın ile Cumhuriyet Altını arasındaki fark nedir?

ata altın nedir
Paylaş
 

Bu iki altın arasındaki fark aslında toplumun geneli tarafından bilinmez ve çoğu zaman birbiri ile karıştırılır. Bazıları tarafından ise aynı altının ifadesi olarak bilinmektedir. Fakat aslında birbirlerinden çok farklı altınlardır. İkisi arasındaki tek benzerlik her iki altının da 22 ayar olmasıdır. Bu iki altınla ilgili bilgileri aşağıda ilgilenenler için derledik.

Cumhuriyet Ya da Ata Altını

Başlıktan da anlaşılacağı gibi daha çok Ata lira olarak bilinir. Aslında adı Cumhuriyet altınıdır. Ata adının verilmesi ön kısmında Atatürk posterinin olmasından ileri geldiği düşünülmektedir. 22 ayar değerinde ve 7.216 gr ağırlığa sahiptir. Çapı 22 mm’dir. Sadece darphane tarafından basılabilir. Ön kısmında “Hâkimiyet Milletindir” yazısı ve Atatürk portresi Bulunur. Portrenin hemen alt tarafında “ Ankara” yazısı bulunur. Arka tarafında ise “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı, 1923 tarihi ve bunun hemen altında da basım tarihinin son iki hanesi yazar

Tam Altın

Halkın bazen Cumhuriyet altını dediği ama esasen gerçek adının “tam altın” olduğu çoğu zaman karıştırılır. 22 ayardır ve 7.016 gr ağırlığındadır. Çapı 30 mm’dir. Ata lira gibi tam altın da sadece darphane tarafından basılabilir. Ön kısmında “ Türkiye Cumhuriyeti” yazısı vardır ve basım tarihi sadece yıl olarak yazılmıştır. Arka tarafında ise Atatürk portresi bulunur ve bunun etrafında yıldızlar ve süslemeler yer almaktadır.

tam altın ile cumhuriyet altını

İki Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?


Tam altının çapı yukarıda da belirtildiği gibi Cumhuriyet altınına oranla 7 mm daha büyüktür. Fakat Ata lira Cumhuriyet altınına oranla 0.2 gr daha ağırdır. Her iki altında kulplu ya da kulpsuz olabilir. Fakat darphanede kulpsuz olarak üretilirler daha sonra kuyumcular tarafından bazılarına kulp taktırılırlar. Her iki altının aynı zamanda çeyreği de basılmaktadır. Fakat Ata liranın farkı yarımı üretilmezken Cumhuriyet altınının yarımı üretilir. Dolayısı ile halk arasında Ata lira olarak bilinen ama gerçek adı tam altın olan altının sadece tam ve çeyreği üretilirken, tam altın olarak bilinen altın ise tam, yarım ve çeyrek olarak üç tipte basılır. Ata altınının diğer adı ile Cumhuriyet altınının küçüğüne de çeyrek Ata denilir.

Her iki altında işçilik oranı az olduğu için halk tarafından en faz tercih edilen yatırımlık altın arasındadır. Hatta ilk sırada geldiği düşünülmektedir. Yatırım amaçlı altın alınırken işçiliği az olan altınlar tercih edildiğinden bu altın tiplerine ilgi fazladır. Fakat elbette tek sebep bu değildir. Bu altınlar aynı zamanda Ata lirada 2, diğerinde ise 3 farklı tipte üretildiği için her keseye uygununu alabiliyor olmak ilginin çok olmasının en basit göstergesidir. Özellikle düğünlerde an fazla takılan altın çeyrek altındır ve zaten darphane tarafından basım adedi göz önünde bulundurulduğunda açık ara en çok basılan altında odur.

Fakat özellikle son 6-7 yılda piyasa da eskiye oranla daha çok bulunan ve tüm sarrafiyelerde ve kuyumcularda satışa sunulan gram altınlar da fazlası ile rağbet görmeye başlamıştır. Üstelik bu gram altınlarda seçenek çok daha fazladır ve bunlar 22 değil 24 ayardırlar. Aslında tam 24 ayar değil 0.995 ve 0.999 ayar damgası ile satılırlar. Bunların anlamı 24 ayara çok yakın olduğu ve neredeyse 24 ayar olduğunun göstergesidir.

Gram altınlar 0.5 gr, 1 gr, 2.5 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr ve 100 gram olmak üzere toplam 8 çeşit olarak üretilirler. 1000 gr olanı da vardır ama halk tarafından çok fazla alınamayacağı için piyasada az sayıda bulunur.

Bazı sarrafiyelerde ve kuyumcularda 22 ayar değerinde gram altın bulmakta mümkündür ve bunlar 0.5 ve 1 gr ağırlığında satılırlar.

Tüm bu bilgilerin ışığında aşağıdaki bilgi altın yatırımı yapacakların dikkatine sunulmuştur.

Gram altın (ilk tercih)

Cumhuriyet (Ata) altını ve tam, yarım ve çeyrek altınlar

İşçiliği az olan bilezikler (2’li, 3’lü burma bilezikler ve içi boş olmayan düz ya da desenli tüm bilezikler)

Günlük altın fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız…

Gelen Aramalar:ata altın ile cumhuriyet altını arasındaki fiyat farkı, cumhuriyet altını ile ata altını arasındaki fark nedir, cumhuriyet altını hangisi, kulplu cumhuriyet ile kulpsuz cumhuriyet arasindaki fark

Bir yorum bırak

Yasal uyarı; Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. Borsacep.com bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.